Domácnosť

5 výhod kotla na pevné palivo

Keď sa povie kotol na tuhé palivo, vybaví sa vám len špinavá kotolňa a kopa uhlia? Tak čítajte ďalej a dozviete sa, že moderné vykurovanie pevnými palivami ponúka oveľa viac. Možno aj pre váš dom alebo chalupu.

Prečo si vybrať kotol na tuhé palivá

Pre enormné ceny za plyn a elektrinu hľadá mnoho domácností nové možnosti vykurovania. Pritom najnovšie technológie, ako sú fotovoltika alebo tepelné čerpadlá nie sú pre vysokú cenu a parametre pre každého. Ideálne riešenie môže byť kotol na tuhé palivo.

1.  Bohatá ponuka modelov

Ak zvažujete vykurovanie pevným palivom, máte na výber mnoho možností.

Okrem uhlia ide o takzvanú biomasu, ktorá je ekologická a dostupná. A zďaleka nejde len o palivové drevo. Môžete zvoliť aj drevené peletky, ktoré sú veľmi obľúbené pre svoje jednoduché používanie v automatických kotloch.

Pre tých, ktorí si chcú mať možnosť voľby, sú na trhu aj kombinované kotly. Napríklad český výrobca OPOP ponúka kotol, v ktorom sa dajú ľubovoľne striedať pelety s drevom, a tiež kotol s kombináciou uhlia a peliet.

2.  Cenovo výhodné palivo

Ani pevným palivám sa v posledných mesiacoch nevyhlo zdražovanie. Aj napriek tomu zostáva kúrenie uhlím, drevom a aj peletami jednou z najlacnejších variantov.

Z tejto trojice pevných palív sú najdrahšie pelety, na oplátku však ponúkajú najvyšší komfort pri používaní.

Cena dreva sa odvíja od toho, o aký druh ide a či je pripravené rovno na kúrenie.

3.  Nákup paliva sa dá naplánovať

Veľkou výhodou pevných palív je, že si môžete dobre naplánovať ich nákup.

Podľa situácie si môžete počkať na letné zľavy alebo nájsť najvýhodnejšieho dodávateľa v okolí. Pri odbere celoročného objemu je možné získať aj množstevnú zľavu.

Ak si zaistíte vhodné podmienky, môžete drevo, uhlie a pelety doma dlhodobo skladovať. Pre drevo je dlhšie skladovanie užitočné, pretože má čas dostatočne vyschnúť (na maximálne 20 % vlhkosti).

4.  Vykurovanie pod palcom

Kotol na pevné palivo sa v dome pripojí do centrálnej vykurovacej sústavy, ktorá vykuruje jednotlivé miestnosti radiátormi alebo podlahovým kúrením.

Záleží len na vás, kedy začnete vykurovaciu sezónu, a určite vám nebudú hroziť žiadne odstávky, ako sa špekuluje v prípade plynu. Aj keď moderné kotly na tuhé palivo potrebujú na svoju prevádzku elektrinu, majú nízku spotrebu.

Vyberajte taký kotol, ktorý má vysokú účinnosť (90 % a viac), ktorá zaručí efektívnu spotrebu paliva.

Ovládanie a nastavenie kotla na tuhé palivo

5.  Moderné a jednoduché ovládanie

Kotly na uhlie a drevo sa používajú po generácie, pelety sú však u nás záležitosťou posledných 20 rokov. A práve kotly na pelety priniesli používateľom najväčšiu zmenu. Vďaka svojej automatickej prevádzke dokážu nahradiť väčšinu činností, ktoré by inak mal na starosti majiteľ.

Oheň v kotli je možné zapáliť stlačením tlačidla na displeji a rovnako samočinne prebieha aj prikladanie peliet a udržiavanie požadovanej teploty.

Na majiteľovi zostáva len dosypanie veľkého zásobníka na pelety, čo je obvykle nevyhnutné iba raz za 5 dní.

Drevené polená zo svojej podstaty nie je možné automaticky prikladať, napriek tomu aj kotly na drevo ponúkajú veľké uľahčenie pri obsluhe. Napríklad kotol OPOP H4EKO-D dokáže svojho majiteľa upozorniť, že v šachte dochádza palivo a je ideálny čas priložiť ďalšiu dávku.

Zdroj fotografií: AdobeStock, OPOP

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button