Domácnosť

Ako odstrániť mach zo strechy? 4 spôsoby likvidácie machu

ako odstraniť mach zo strechyMach sa dá vidieť na mnohých strechách rodinných a bytových domov. Jeho hojný výskyt dosť kazí celkový dojem pri pohľade na objekt. Odstrániť mach zo strechy pritom nie je nijako zložité. Existuje celý rad osvedčených postupov. Predstavíme vám štyri, ktoré sú spoľahlivé.

  • Použitie tlakového prúdu vody
  • Použitie modrej skalice
  • Použitie vyhaseného vápenného mlieka
  • Použitie špeciálnych chemických prípravkov

Postupy odstránenia machu zo strechy

Použitie tlakového prúdu vody

Mach zo striech sa dá jednoducho a rýchlo odstrániť pomocou tlakového prístroja. Voda potom pod tlakom prúdi natoľko rýchlo a prudko, že spoľahlivo miznú kúsky machu a strešná krytina je razom úplne čistá.

Wapku jednoducho zapojíte do zásuvky s elektrickým prúdom, napojíte ju na prívod vody (kohútik) a spustíte. Pri čistení odolnejších nečistôt možno použiť ešte kefu.

Použitie modrej skalice

Veľmi dobrým postupom je tiež použitie roztoku modrej skalice s vodou. Jeho namiešanie voľte tak, aby farba roztoku bola vo svetle modrozelená. Pripraveným roztokom strechu jednoducho postriekate a necháte pôsobiť.

Na strešnej krytine sa potom mach nebude usadzovať po veľmi dlhú dobu. Pri postrekovaní je vhodné používať ochranné rúško.

Použitie vyhaseného vápenného mlieka

Použijete hasené vápenné mlieko, ktoré sa bežne používa pre bielenie. Najprv ho precedíme, aby ste odstránili príliš veľké častice a potom ich nastriekate na strechu. Proces je najlepšie robiť v jarnom období.

Použitie špeciálnych chemických prípravkov na odstraňovanie machu

chemický prípravok na odstraňovanie machuĎalším spôsobom je použitie špeciálnych chemických prípravkov, ktoré slúžia na odstránenie machu a zabraňujú jeho následnému opätovnému usadzovaniu. Takto funguje napríklad prípravok Mechostop alebo Chemi Q roof.

V prvom rade je dobré mach najprv dôkladne odstrániť. Potom sa nanesie niektorý z týchto prípravkov. Konkrétne mechostop sa rozpúšťa vo vode. Potom sa rozstrekuje po celej ploche strechy. Jeho účinnosť je dlhodobá, mach vám na streche nebude rásť pokojne až 10 rokov. Z toho vyplýva, že táto metóda je zrejme najúčinnejšia zo všetkých vyššie uvedených.

Čo je potrebné k odstráneniu machu zo strechy?

  • vysokotlakový prístroj (wapka)
  • modrá skalica
  • vápenné mlieko
  • voda

Ako dlho odstránenie machu zo strechy potrvá?

mach na strecheStrechu by ste vyššie uvedenými spôsobmi mali od machu vyčistiť počas približne jednej až dvoch hodín. Záleží samozrejme na veľkosti ošetrovanej plochy.

Aké budú náklady na odstránenie machu?

Vysokotlakový čistič môžete kúpiť od zhruba 60 €. Vždy voľte taký, ktorý bude schopný striekať vodu pod dostatočne veľkým tlakom.

Balenie modrej skalice, teda síranu meďnatého, zakúpite od 2 €. Kilogramové balenie modrej skalice stojí cca 3,50 €. Špeciálne chemické prípravky potom stoja od 10 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button