Financie

Ako odolávať trikom a manipulácií pouličných predajcov?

ako sa vyhnúť na ulici pouličnému predajcoviAk sme často v meste alebo v nákupných centrách, môžeme si byť istí, že nás z času na čas zastaví jeden z pouličných predajcov. Pokiaľ ide o šikovného človeka, odchádzame so zakúpeným tovarom, ktorý nepotrebujeme a o niekoľko desiatok eur ľahší. Alebo má dotyčný na nás telefónne číslo a už sa ho tak ľahko zbavíme. Pouliční predajcovia sú často veľmi dobre vyškolení na „rýchly“ predaj, takže nestihneme ani napočítať do päť a už na nás vybalili fantastickú ponuku, na ktorú nemôžeme povedať nie. Ak chcete ušetriť peniaze, tak sa s pouličným predajcom vôbec nepúšťajte do reči. Triky a nátlak pouličných predajcov sú často také silné, že nemôžeme povedať nie.

Existujú rôzne typy pouličných predajcov

Niektorí sú slušní a naozaj nám chce ponúknuť kvalitný produkt. Tých je ale veľmi málo. Skôr ide o energickích, veľmi dobre vyzerajúcich mladých ľudí s vynikajúcim slovným prejavom, ktorí nás „ubíjajú“ svojimi argumentmi. Každý predávajúci má províziu za predaný produkt alebo službu.

Provízie sú často celkom vysoké (dokonca aj niekoľko stoviek eur), takže motivácia predávajúceho je vysoká. V poslednej dobe sú pouliční predajcovia čoraz agresívnejší. Prejdú s nami dlhú cestu, snažia sa nás zastaviť, chytajú nás za rukávy, flirtujú s nami, pokrikujú. Ide mu o to, čo najviac predať, bez ohľadu na to, ako.

Ľahký flirt pouličných predajcov

Predajcovia využívajú naše ponáhľanie sa, nerozhodnosť, nedostatočné informácie o produkte. Vytvárajú príjemnú atmosféru, aby sa s nami nadviazali kontakt.

Niekedy používajú akési „flirtovanie“, to znamená, ak na ulici stretnete muža a ženu, žena bude skôr nadväzovať kontakt s mužmi a muž so ženami.

Ako sa ubrániť trikom pouličných predajcov?

Vyhnite sa im. Je to najjednoduchší spôsob, ako sa s nimi vôbec nedostať do kontaktu. Zvyčajne ich môžeme vidieť zďaleka, takže urobte väčší oblúk okolo nich.

Nekomunikujete

Ak sa tak stane, že sa nemôžete predajcovi vyhnúť, občas stačí len mlčať a pokračovať ďalej. Nevidím, nepočujem. Nenadväzujte očný kontakt.

Možno sa vám to bude zdať nezdvorilé, ale je rovnako hrubé zo strany predajcu manipulovať s vami. Je lepšie byť nezdvorilý, než ľahší o niekoľko stoviek eur.

Odmietajte pouličných predajcov

Ako odolávať trikom a manipulácií pouličných predajcovKeď už chcete komunikovať a dať najavo svoj nesúhlas, potom odporúčam buď len rázne zavrtieť hlavou alebo použiť krátke a rázne:

„Nie, nemám záujem.“ Na akúkoľvek ďalšiu vetu, ktorú predajca prednesie, opakujte len: „Nie, nemám záujem“.

V psychológii sa tento spôsob odmietania nazýva „pokazená gramofónová platňa“.

Nebuďte zvedaví

Najčastejším dôvodom, prečo naletíme a necháme sa nalákať, je zvedavosť. Sme zvedaví, čo by nám dotyčná osoba mohla ponúknuť. Skúste zabudnúť na zvedavosť a popremýšľajte o tom, kedy ste videli pouličného predajcu ponúkať niečo naozaj zaujímavé a cenné.

Často sú to napríklad parfumy a kozmetika s nízkou kvalitou. Pokiaľ ide o predajcov mobilných operátorov, hovoria vám len to, čo sa dozviete v akomkoľvek špecializovanom obchode alebo na internete.

Nepodpisujte nič, nedávajte kontakt, neskladajte zálohu

Ak ste sa už dali do reči s predávajúcim a výrobok sa vám zdá byť dosť zaujímavý, nikdy na ulici nič nepodpisujte a ani nedávajte na seba kontakt. Ak nechcete stratiť kontakt s predajcom, vezmite si číslo vy. Pozor na skladanie zálohy.

pouličnému predajcovi nepodpisujte žiadne zmluvyPokiaľ pri zaplatení zálohy podpíšeme v zhone zmluvu, môže mať firma v podmienkach, že aj keby sme od zmluvy odstúpili, zálohu si ponechajú. Niekedy to môže byť stovky eur.

Obchodníci nás často nútia zaviazať sa hneď ku kúpe drahšieho tovaru a zachovať sa impulzívne. Vedia, že ak nám nechajú čas všetko si v pokoji premyslieť, od nákupu by sme odstúpili.

Ak vám niekto ponúka podpísanie zmluvy na mieste, odmietnite. Vezmite si ju domov a starostlivo preštudujte.

Buďte informovaní

Informovanosť je základom toho, aby sme sa mohli brániť. Tu sú najčastejšie triky predajcov:

Darčeky za nákup od pouličných predajcov

„Dobrý deň, mám pre vás darček.“ Veľmi pekná slečna vám napchá do ruky taštičku so šampónom. „Mal by ste to komu dať? Priateľke, mamičke …. Super, tak k tomu dostanete zdarma tiež kondicionér , krém na ruky, telový krém, telový peeling.

„Pridáva do taštičky ďalšie produkty.“ Páči sa vám to? „Komu by sa nepáčilo dostať toľko vecí zadarmo.“ Toto všetko dostanete zadarmo, ak si u nás zakúpite tento parfum.

Dnes výnimočne za skvelú cenu 50 eur. „A je to jasné. Nič nedostaneme zadarmo, všetko to zaplatíme, ak si kúpime parfum. V tej rýchlosti a príjemnej atmosfére, ktorú ale slečna vytvára si to často nestihneme spočítať.

Posledné kusy

„Mám tu posledné 4 kusy.“ Veľmi častý trik predajcov, chcú v nás vyvolať pocit, že tovar sa veľmi dobre predáva a je ho nedostatok.

Manipulácia s cenou a časom

„Dobrý deň. Len dnes si môžete tento tovar zakúpiť za skvelú cenu. V Nemecku sa predáva tento masážny prístroj za 700 eur. U nás na predajni iba za 350 eur. Tu a teraz si ho môžete u nás zakúpiť len za 200 eur. Stačí zložiť zálohu 50 eur a tovar vám privezieme dnes večer domov.“ Veľmi často sa využíva manipulácia nízkou cenou zo strany pouličných predajcov, ale tiež nie je neobvyklé, keď predajca „zahmlieva“, čo sa týka konečnej ceny výrobku.

Buď nám povie cenu na konci svojho rozprávania, keď si je istý, že máme záujem o výrobok. Alebo sa stáva, že nám povie iba čiastočnú cenu, napr. 700 eur za vysávač, ale už nepadne zmienka o tom, že je potrebné k vysávaču dokúpiť hadicu, vrecká atď.

Konečná cena sa môže vyšplhať aj na dvojnásobok. Ide predovšetkým o veľmi drahé výrobky.

Klamanie pouličných predajcov o produkte

Výrobky, ktoré sa predávajú na „ulici“ sú často nekvalitné alebo prípadne je ich kvalita rovnaká ako pri výrobku, ktorý zakúpite v obchodoch.

Ak ich predajca chce predať, musí v nás vyvolať pocit, že ide o tovar, ktorý inde nekúpime.

Často sa predajcovia prikláňajú ku klamstvu, ako napríklad o výnimočných schopnostiach ich produktu. Ich vychvaľovanie výrobku je prehnané (keď už stojí ten vysávač 700 eur, musí mať nadpriemerné parametre). Pritom podobne efektívny produkt kúpime vo vedľajšom obchode za pár stoviek eur.

Varovanie

Všetci sme náchylní k nákupu a manipulácii pouličných predajcov. Niekto menej, niekto viac. Najohrozenejšou skupinou sú starší ľudia.

Často sme náchylnejší podľahnúť manipulácii počas psychiatrickej krízy alebo choroby. Práve keď sme nejakým spôsobom oslabení.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button