Úvod / Voľný čas a hobby / Ako začať včeláriť?

Ako začať včeláriť?

návod ako začať včeláriťÚplne začínajúcim včelárom, ešte skôr než budú chcieť začať včeláriť,  sa odporúča najprv naštudovať odbornú literatúru a potom vstúpiť do včelárskeho spolku, kde sa na schôdzkach dozvedia veľa cenných rád a skúseností a nadviažu kontakt s ostatnými včelármi. Po nadobudnutí teoretických vedomostí sa oplatí postupovať podľa rád skúsených včelárov. Včelárenie je krásny a ušľachtilý koníček a môže sa mu venovať každý, kto má väčšiu záhradu a dostatok nadšenia. Včely produkujú veľa medu ale taktiež vosk, peľ, propolis, jed a materskú kašičku. Aj preto je potrebné sa zoznámiť s kvalifikovanými radami včelárov.

Čo je potrebné ak chcete začať včeláriť


Snažte sa začať s rozumným počtom, ktorým sú štyri včelstva. Budete mať veľkú pravdepodobnosť, že aspoň jedno až dve včelstvá prežijú vaše začiatky a prezimujú do jari.

začať včelárenieAj skúseným včelárom občas niektoré včelstvo zahynie kvôli hladu, chorobám, stratou matky alebo do úľa vlezie myš.

Prvý rok včely od začínajúceho včelára vyžadujú hlavne pokoj a dostatok zásob cukru, ktoré sú podané včas. Najvhodnejšou dobou kedy začať včeláriť je jar. Včely potrebujú zdroj nezávadnej vody. Dôležité sú včelárske dreviny na záhrade alebo v jej blízkosti.

Vhodné umiestnenie úľov

Otázkou je voľba umiestnenia úľov. Skvelá je južná alebo juhovýchodná orientácia na slnko. V zime po opadaní lístia môže slniečko úľ prehrievať a včely nemajú takú prácu s kúrením. V lete vrhá strom tieň, takže včely nemusia toľko chladiť úľ. Úle nemusíte mať priamo na záhrade, ale napríklad na lúke alebo na okraji lesa a pod.

začínanie včeláreniaSamotný včelí úľ zaberie približne meter štvorcový, avšak musíte myslieť na rizikový priestor, čo je oblasť zhruba desať metrov pred úľom. Tam by nemal nikto chodiť. Nemal by byť ani príliš ďaleko, pretože budete musieť do neho aj z neho premiestňovať aj ťažké predmety.

Dôležitou súčasťou úľa sú rámiky, na ktoré budú včely umiestňovať plásty s medom. Rámiky majú rôzne miery. Najrozšírenejšie sú Adamcové rámiky s rozmermi 39x24cm.

Tipy ako začať včeláriť


Na ochranu pred žihadlami slúži klobúk so sieťkou a včelárske rukavice. Ideálna je včelárska kombinéza a to dostatočne veľká a voľná, aby žihadlá neprešli až do kože.

Vyššie uvedené rady slúžia informatívne pre tých, ktorí zvažujú, že chcú začať včeláriť a rozhodne plnohodnotne nenahrádzajú skúsenosti včelárov.

Ako začať včeláriť?
4.9 (98.67%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

malovanie skla

Ako renovovať maľované sklo?

Maľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *