Zvieratá

Ako a kde si zaobstarať mačku?

zaobstarať mačkuChceli by ste si zaobstarať mačku do vášho bytu či domu? Ak ste oboznámení s vašimi budúcimi právami a povinnosťami voči malému klbku, ráčte si vybrať. Možností kam zájsť a kde sa pozrieť je hneď niekoľko! Mačiatko zadarmo? Mačiatko za niekoľko tisíc?

Čo je potrebné, ak si chcete zaobstarať mačku

V prvom rade, ak ešte žiadnu cicu nevlastníte, si prečítajte riadnu literatúru alebo prejdite príslušné portály, popýtajte sa vo zverimexe, pripravte doma pelech a krmivo. Musíte si tiež byť istí, že máte dostatok času sa mačiatku aj naďalej venovať a opätovať mu lásku.

ako si zaobstarať mačkuMačičku zadarmo zoženiete vždy – opýtajte sa v okolí, prejdite rubriku zvierat v bazároch či na špeciálnych serveroch, mačka z ulice sa tiež občas môže nasťahovať do vašej pivnice úplne nečakane.

Hľadanie darcu mačičky cez internet je prakticky stopercentné.

Taká nízko nákladová kamarátka má však svoje ale – nemusela ešte vidieť veterinára ani sprej proti blchám a môže mať rôzne návyky. A takmer určite to bude „obyčajná“ mačka európska.

Povedzte však sami – sme my „obyčajní“ ľudia menej zábavný než čistokrvní panovníci?

Odkiaľ si zaobstarať mačku

Väčšina ľudí rado robí dobré skutky; čo tak si vziať mačičku z útulku? Budete mať istotu, že o ňu bolo postarané, v útulku vám poradia s jej povahou aj zvykmi, môžete si vziať aj staršiu pokojnú mačičku. V útulku je veľké množstvo mačiek a na ulici ich je ešte viac.

ako zaobstarať mačkuPodmienky sú však rôzne – niekde vymenia zvieratko za príspevok na kŕmenie: v podobe konzerv a suchého krmiva atď.; inde vyžadujú kastráciu a príspevok na očkovanie mačiatka.

Najlepšie je zistiť si dané informácie u vami vybraného útulku. Pripravte sa tiež na možný „test spôsobilosti“.

Zamilovali ste sa do určitej rasy či máte doma alergika?

Možno sa preto chcete poobzerať po tej pravej priamo u chovateľa. Kontakty nájdete zvyčajne cez klubové stránky danej rasy, mnohí tiež odber mačiatok inzerujú. Oplatí sa preto inzeráty prejsť alebo kontaktovať priamo chovateľa.

Ako si zaobstarať mačku z čistokrvnej rasy

Nie každý má webové stránky – dobrým ukazovateľom chovateľov s veľkým „Ch“ sú aj ohlasy novopečených majiteľov, ktorí vám môžu poradiť v rôznych diskusiách.

kde si zaobstarať mačkuČistokrvná mačka bude iste vychovaná, spôsobná a krásna. Bude pripravená na vašu starostlivosť. Počítajte však s tým, že niektoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť (česanie srsti a pod.)

Alebo že nie vždy sú vhodné aj mimo byt. A na záver – cena takéhoto miláčika sa pohybuje zvyčajne v rádoch stokách eur.

Konajú sa tzv. umiestňovacie výstavy, kde za konzervu získate úžasnú kamarátku z útulku; ďalej máte možnosť zohnať mačiatko cez rôzne rádia (radiovýzvy a bazáre), mačička tiež môže prísť samovoľne – niektorí ľudia jednoducho sprosto mačiatko vyhodia z auta pri ceste. Hlavne však majte na mysli, že musíte byť vyzbrojení plnou miskou a teplým pelechom.

Pár rád ohľadom mačiatok

Umiestňovacie výstavy bývajú inzerované aj v novinách a na mačacích serveroch. Pred výberom mačiatka si ujasnite, či chcete mačičku, či kocúrika, alebo či vám nevadia staršie zvieratá. Nezabudnite sa opýtať na krmivo a prostredie, v ktorom mačiatko doteraz žije.

Ak máte doma už iné zvieratá, premyslite si, ako ich postupne zoznámiť tak, aby nedošlo k vážnym kolíziám. Dajte tiež pozor na malé deti. Zaobstarať mačku nie je len tak. Vyžaduje to určitú prípravu, zodpovednosť a taktiež trochu skúseností.

Preto dobre zvážte všetky možnosti pri výbere a zbytočne sa s výberom mačky neponáhľajte. Dúfame, že vám tento článok pomohol pri výbere a osvetlil niektoré nejasnosti, ktoré pri vašom výbere mohli nastať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button