Ako sa starať o pustovníka?
Pokiaľ zháňate do svojho terária zaujímavého, nenáročného živočícha, pri ktorom by ste sa mohli dobre vyhrať s jeho teráriom, určite by som vám odporučila pustovníka. Pustovníček patrí medzi kôrovce, presnejšie desaťnožce. Ak ste si stihli všimnúť, v poslednej dobe sa stáva veľmi obľúbeným terárijným zvieraťom a môžeme ho už nájsť v lepších zverimexoch. Snáď pre jeho pozoruhodnosť a jedinečnosť. Jeho rarita je v tom, že má veľmi mäkké telo a celý život, pre svoje bezpečie, je odkázaný na život v ulite, ktorú si sám vyberie ako svoj ,, domček. „Viacero chovateľov skúša pustovníčkom ponúknuť čokoľvek, napríklad aj sklenenú ulitu, v ktorej môžeme vidieť celú štruktúru pohybu pustovníka v ulite. V tomto článku sa dozviete ako sa starať o pustovníka.
Čo budete na starostlivosť o pustovníka potrebovať
Je dôležité pustovníkom ponúknuť na výber viac druhov ulít, aby si sám vybral, ktorá mu bude vyhovovať. Pustovníci sa vyzliekajú, v tomto období sú v strese, pretože pre prípadného predátora sú vtedy veľmi dostupní.
Pustovníci svoj zvlečok zase zjedia, aby neprišli o potrebný chitín, ktorý zase použijú na ďalšie vyzliekanie. Toto obdobie je pre pustovníkov stresujúce, preto by bolo najlepšie nechať ho v pokoji.
Prvý krok – výber terária
Ako prvý krok je potrebné pripraviť vhodné terárium, malo by mať minimálne rozmery: 25 × 40 × 40cm. Ako substrát volíme piesok, drobné kamienky.
V teráriu je potrebné mať aj veko, hoci sa to nemusí zdať reálne, pustovníci sa dokážu vyšplhať a mohli by vám z terária utiecť. V teráriu je ďalej nevyhnutné mať veľkú misku s vodou, aby sa do nej mohol pustovník celý vliezť aj s ulitou.
Terárium si môžete vyzdobiť podľa seba, kamene, korene. Pustovníci radi skúmajú nové okolie, preto im môžete ,, bývanie „raz za čas pozmeniť.
Pôvod tohto živočícha
Pustovník pochádza z teplých oblastí, preto je potrebné jeho terárium prispôsobiť tak, aby v ňom bola teplota okolo 22-27 °C. Pustovníci sú na chlad hákliví a mohlo by dôjsť aj k ich uhynutiu.
Čim pustovníka kŕmiť
Pustovníci sú ako druh všežravca, ale v zajatí uprednostňujú živú potravu. Môžete ich kŕmiť cvrčkami, múčnymi červami, larvami hmyzu, dážďovkami, ale aj pridávať zeleninu. Na prilepšenie im môžete dať granule pre psov alebo pre mačky.
Je dôležité nezabúdať aj na správnu vlhkosť v teráriu, u pustovníkov sa pohybuje okolo 50-60%.
Koľko pustovníkov
Pustovníci sú spoločenské zvieratá, chovajte ich preto vo skupinách. Snažte sa, aby jedinci v skupine boli rovnako veľkí. Niekedy sa môže stať, že väčší jedinec terorizuje toho menšieho. Inak ale v skupinkách vychádzajú dobre. Treba im dať dostatok ulít, aby si každý z nich mohol vybrať tú svoju.
Rozmnožovanie
Ak by ste mali nápad pustovníkov rozmnožovať, bohužiaľ na to môžete hneď zabudnúť, pretože pustovníci sa v zajatí nerozmnožujú.
Všetky druhy, ktoré môžeme zakúpiť na Slovensku sú k nám dovezené z voľnej prírody.
Raz za čas je dobré pustovníkov nechať vykúpať vo väčšej nádrži, tak aby si poriadne zaplávali. Niekedy sa nám môže pošťastiť, že si pustovníci na kúpanie svoju ulitu odložia.
Tipy ako sa starať o pustovníka
Pokiaľ chcete pustovníka brať do ruky, majte na pamäti, že má ostré klepetá, ktoré môže použiť. Pustovníci ale bývajú milí spoločníci a sú v podstate neškodní.
Vďaka svojmu neustálemu inštinktu strážiť si svoj mäkký zadoček, sú často plachí a skôr pred vami zalezú do bezpečia, než aby boli agresívni. Ak si chcete pustovníka vziať do ruky, robte tak zozadu. Pustovníci berú uchytenie z vrchu ako útok, pri uchytení spredu by zase mohli použiť svoju najväčšiu zbraň, a tou sú klepetá.
Upozornenie
Pustovníci sú milí obyvatelia terária, môžete ich pozorovať, ako sa vyzliekajú a ako si menia ulitu. Sú to pozoruhodné zvieratá a nie je divu, že aj u nás sú čím ďalej tým viac obľúbenejšími.