Úvod / Zvieratá / Ako správne kŕmiť mačiatko?

Ako správne kŕmiť mačiatko?

ako správne nakŕmiť mačiatkoMalé mňaukajúce mačiatko pri miske s kravským mliekom. Tiež si tento obrázok vybavujete zo stránok detských kníh? Tak na neho veľmi rýchlo zabudnite. Výživa mačiatok a mačiek by mala byť založená prevažne na mäse! Bohužiaľ, okolo kŕmenia mačiatok a mačiek stále koluje veľa mýtov a povier. Prečítajte si článok ako správne kŕmiť mačiatko.

Čo je potrebujete ak chcete správne kŕmiť mačiatko:


  • kvalitné krmivo

Ako kŕmiť mačiatko – prvá výživa

Zhruba od štvrtého týždňa života sa malé mačičky začínajú zháňať aj po inej potrave ako materskom mlieku. Stačí im vhodne ponúknutá miska s granulami. V desiatich týždňoch veku už by mačiatko malo jesť úplne samostatne a to 5-6x denne.

strava mačiatkaMačiatko má malé bruško, takže chodí k miske s potravou viackrát za deň. Nie je preto dobré mu jedlo akokoľvek schovávať alebo odoberať. Mačiatka aj dospelé mačky vedia, kedy majú dosť, neprejedia sa.

Krmivo musí byť kvalitné s veľkým podielom mäsa. Mačka je mäsožravec. Kŕmenie na prevažne rastlinnej báze jej nestačí. Nie sú totiž bielkoviny ako bielkoviny. Rozhodne sa preto oplatí zainvestovať do kvalitných krmív. Nedajte na reklamy a pýtajte sa u veterinára. Zrejme budete prekvapení, akú značku vám odporučí.

Vedľa misky s jedlom umiestnite aj misku alebo lepšie fontánku s čerstvou vodou. Miesto pre kŕmenie by sa tiež nikdy nemalo nachádzať v blízkosti mačacieho záchodu.

Ako spoznať správne krmivo

jedlo pre mačiatka a ako správne kŕmiť mačiatkoRada ako kŕmiť mačiatko a ako vybrať správne krmivo je jednoduchá: pozerajte sa na zloženie. Na obale musíte nájsť predovšetkým vysoký obsah živočíšnych bielkovín a nízke percento uhľohydrátov (max 10%). Vyberajte značku, ktorá okrem granúl vyrába aj kapsičky a konzervy, ktoré musíte pri kŕmení vhodne kombinovať.

Mačky totiž potrebujú v krmive vysoký obsah vody. Ich prirodzený pocit smädu je slabý a ak dostávajú len suché granule, začnú mať po čase problém s obličkami a močovým ústrojenstvom všeobecne. Len pre predstavu, prirodzená potrava mačky obsahuje približne 70% vody, v zrnách nájdete asi 12% a v konzervách cca 74% vody.

Živočíšne bielkoviny v krmive by mali byť čo najkvalitnejšie, teda najlepšie z mäsa. Bielkoviny z vedľajších produktov (koža, vnútornosti, vaječné škrupiny a pod.) Síce môžu byť rovnako energeticky výdatné, ale ich výživová hodnota je nižšia. Bielkoviny získavané z pečene zaraďujte do jedálnička len príležitostne. Sú príliš energeticky výdatné.

Naopak rastlinné zložky ako obilie alebo sója by sa v krmive pokiaľ možno nemali vyskytovať vôbec. Bohužiaľ sú lacné a výrobcovia ich preto do výrobkov často dávajú. Ale ako bolo napísané vyššie, mačka je mäsožravec.

Maškrty a dobrôtky pre mačiatka


U mačiatok viac ako u dospelých mačiek platí, že rastlinné bielkoviny v ich strave by mali byť tabu. Alergická reakcia je vskutku nepríjemná a mačiatka sú k jej vzniku najnáchylnejšie. Preto starostlivo skúmajte zloženie všetkých maškŕt z obchodu.

Z domácich zásob sa pre mačiatko hodí napríklad surové mäso (zamrazené minimálne dva dni), biely jogurt, smotánka, tvaroh, niekoľko lyžičiek varenej roztlačené zeleniny alebo surová ryba, opäť zmrazená.

Kravské mlieko je pre mačky absolútne nevhodné a spôsobuje hnačky. Nahradiť ho môžete špeciálnym mačacím mliekom.

Ako správne kŕmiť mačiatko?
5 (99.13%) 23 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

psie cukrovinky pre spestrenie

Ako upiecť svojmu miláčikovi psie cukrovinky?

Hlavne Vianoce sú časom, kedy sú naše stoly plné najrôznejších koláčov, ktoré pochopiteľne lákajú aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *