Zdravie a krása

Ako spoznať dobrého zubára?

dobrý zubárPremýšľali ste už niekedy nad tým, či máte dobrého zubára? Návšteva zubára nie je väčšinou príjemná záležitosť. Pokiaľ sa však chcete o svoj chrup dobre starať, mali by ste svojho stomatológa vídavať pravidelne, najlepšie v jeho ordinácii. A keď už sa teda usadíte s dôverou v jeho kresle, možno sa vám v hlave vynorí otázka ako zhodnotiť kvalitu zubárovej práce? Do úst si človek nevidí a často pri práci zubára aj zavriete oči. Pre lepšiu orientáciu vám pomôžu nasledujúce tipy.

Ako môžete spoznať dobrého zubára

Urobiť kvalitnú výplň zubu nie je len tak. Jedným z indikátorov kvality práce vášho zubára je to, že si pre vašu návštevu vyhradí dostatočne veľa času. Každý lekár pracuje inou rýchlosťou, avšak zhotovenie napríklad bielej výplne stredného rozsahu (na stoličke) trvá v priemere hodinu a viac.

Bez kvalitnej anestézie sa v mnohých ordináciách pracuje len výnimočne a na prianie pacienta.

ako spoznať dobrého zubáraDobrý zubár by mal disponovať vo svojej ordinácii dostatkom moderných prístrojov. V dnešnej dobe sú štandardom napríklad približovacie okuliare, ktoré lekárom poskytujú niekoľkonásobné zväčšenie.

Integrované LED svetielko navyše miery presne do miesta, na ktorom bude zubár pracovať.

Takéto svetlo sa hodí hlavne pri ošetrovaní koreňových kanálikov, kedy sa pracuje vo vnútri samotného zubu a kedy je situácia voľným okom len ťažko prehľadná.

Niektoré ordinácie sú dokonca vybavené dentálnym mikroskopom. Pravidelné zhotovenie röntgenových snímok na preventívnych prehliadkach by malo byť štandardom vo všetkých zariadeniach.

Podľa čoho môžete spoznať dobrého zubára

Dobrého zubára  spoznáte aj podľa jeho úrovne komunikácie. Vysvetľuje vám lekár vašu situáciu? Čo diagnostikoval, akú liečbu navrhuje a aké sú možnosti? Aj počas zákroku by mal mať pacient možnosť voľby.

dobrého zubáraVšimnite si: príjemnú atmosféru môže podporiť aj vhodná komunikácia medzi lekárom a sestričkou. Poznámky o tom, ako veľmi vám pri extrakcii zubu krváca ďasno nie sú veľmi na mieste.

Naopak, vhodná a nenútená konverzácia medzi spolupracovníkmi vám môže pomôcť k tomu, aby ste sa rozptýlili.

Čo vás nič nestojí, to za veľa nestojí

Poisťovňa stomatológom väčšinou neposkytuje adekvátnu finančnú kompenzáciu a tak musí pomer „cena/výkon“ uhradiť pacient. V prípade zdravia sa však šetriť nevypláca a teda aj cena, nech už je to akokoľvek nepopulárny fakt, by mala odrážať kvalitu odvedenej práce.

Buďte zodpovedným pacientom! Ozvať sa raz za desať rokov alebo len v prípade akútneho problému nie je práve najrozumnejšie riešenie toho, ako mať so svojím zubárom dobrý vzťah.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button