Ako liečiť

Ako spoznať metylalkohol?

metylalkohol a jeho prevenciaAko spoznať metylalkohol? Otrava metylalkoholom môže mať za následok v najhoršom prípade smrť, časté sú prípady oslepnutia. Spoznať metylalkohol v alkohole podľa farby plameňa, ako mylne uvádzajú niektoré zdroje, nie je možné. Ako vedieť, či ide o metylalkohol a ako pri podozrení na otravu metylalkoholu postupovať?

Skôr ako sa dozviete ako spoznať metylalkohol, mali by ste vedieť prevenciu proti nemu

Aj tu platí, že prevencia je lepšia, než riešiť následky v podobe otravy metylalkoholom. Čo to znamená? Nekupovať nelicencovaný a neokolkovaný alkohol, vyhnúť sa nákupu destilátov a liehovín pochybného pôvodu a tam, kde by sa mohli objaviť falzifikáty. Nekonzumovať alkohol kúpený v PET fľašiach, demižónoch, kanistroch bez údajov o pôvode.

spoznať metylalkoholSprvu sa príznaky otravy metylalkoholom nelíšia od otravy alkoholom – dobrá nálada, zlepšenie sebadôvery. K skorým príznakom otravy metylalkoholom patrí opilosť a ospalosť.

Zhruba po 8 až 36 hodinách sa ale dostaví bolesť hlavy, závraty, bolesti brucha, vracanie, kŕče a kóma.

Postihnutá osoba má roztiahnuté zrenice, ktoré na svetlo reagujú pomaly alebo vôbec. Zhorší sa zrak alebo je videnie rozmazané, postihnutý má výpadky zorného poľa, poruchy rozlíšenia farieb. Človek otrávený metylalkoholom môže vnímať iba svetlo alebo úplne oslepnúť.

V akútnej fáze je bežné prekrvenie šošovky. Srdce bije zrýchlene, alebo naopak spomalene. Smrť nastáva zástavou dýchania.

Keď už vieme ako spoznať metylalkohol, čo robiť v prípade otravy?

Pri podozrení na otravu metylalkoholom existuje prvá pomoc: Vypiť dve deci kvalitného 40% alkoholu (napr. Vodka).

Etanol totiž spomalí rozklad metanolu v tele, možno tak oddialiť následky. Dôležitý je rýchly lekársky zásah (kontaktovať záchrannú službu na čísle 155 alebo 112). Pri liečbe v nemocnici sa alkohol podáva sondou do žalúdka alebo rovno do žily. Pri ťažkých otráv sa dáva umelá oblička.

spoznanie metylalkoholu a jeho liečbaK preukazu a stanoveniu metylalkoholu v podozrivom nápoji postačí malé množstvo pôvodnej tekutiny. Ideálne v množstve 10 ml v uzavretej fľaši.

Ak teda potrebujete preukázať, či liehovina alebo destilát neobsahuje nebezpečný metylalkohol, stačí navštíviť klinické a toxikologické oddelenie, ktoré podľa vzorky prítomnosť metylalkoholu preukáže (platí sa cca 20 Eur).

Metanol vzniká aj pri alkoholovom kvasení, ale nie v množstve ohrozujúcom život. Povolené množstvo je 12 gramov na liter.

Metanol sa preukazuje laboratórne plynovou chromatografiou, podľa chuti, vône ani vzhľadu sa rozpoznať nedá. Orientačne ho bezpečne nemožno odlíšiť ani podľa farby plameňa.

Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať metylalkohol, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button