Návody

Ako batikovať nohavice?

ako batikovaťVšimli ste si, že sa v obchodoch opäť objavujú batikované nohavice? Nie je to však tá batika, ktorú si pamätáte z 90. rokov, teda farebné kruhy na tričkách, súčasná batika je oveľa jemnejšia. S batikovaným vzorom nájdete džínsy alebo legíny, ale aj turecké nohavice. Ak tieto kúsky doplníte jednofarebným topom alebo tielkom, vytvoríte skvelý model. A najlepšie na tom je, že si také nohavice môžete vyrobiť sami. Ako batikovať nohavice?

Farby na batikovanie

Farby na batikovanie kúpite v drogérii alebo aj vo výtvarných potrebách. Najznámejšie sú klasické farby na textil značky DUHA a Iberia. Farby sú práškové a podľa návodu na obale sa vytvorí farbiaci kúpeľ.

Pri práci s farbami buďte opatrní, aby sa vám nevysypal, pretože pár zrniečok farby môže narobiť paseku a zafarbiť kde čo.

Aké materiály batikovať?

batikovať nohavicePre batikovanie sa najlepšie hodí 100% bavlna, ale aj ľan, hodváb alebo viskóza.

Ak bude oblečenie, ktoré chcete batikovať, obsahovať prímes elastanu alebo iného materiálu, nemusí farba rovnomerne chytiť.

Väčšinou sa batikuje oblečenie bielej farby alebo akékoľvek svetlé odtiene. Na farbe na batikovanie je vždy uvedené pre aké materiály je určená.

Čo budete na batikovanie potrebovať?

Než začnete s batikovaním, pripravte si všetko potrebné:

  • nohavice, ktoré budete farbiť
  • farby na textil
  • povrázky alebo ovínadlá
  • nožnice
  • väčší hrniec, najlepšie nepoužívaný
  • soľ
  • ocot
  • vedierko
  • starú drevenú varechu alebo drevenú tyčku na miešanie

Tiež budete potrebovať sporák, na ktorom budete nohavice vo farbiacom kúpeli variť.

Postup batikovania nohavíc

Batika funguje tak, že daný kus oblečenia pevne obviažete povrázkom a dáte ho zafarbiť. Tam kde je povrázok pevne zaviazaný, sa farba nedostane a zostane tam pôvodná farba oblečenia.

Špagát je nutné dôkladne uťahovať, aby sa nová farba nedostala k látke. Môžete viazať kruhy, prúžky, alebo obviazať nepravidelne ako vás napadne.

Pamätajte, že nie vždy dopadne výsledný vzor, ​​tak ako ste si predstavovali.

Pred tým, než sa pustíte do práce, si urobte dostatok miesta a upracte z dosahu všetko čo nechcete zašpiniť. Ideálne je pracovať len v kuchyni a kúpeľni.

Začať musíte v kuchyni, pretože budete potrebovať sporák. Až nohavice nafarbíte, nechajte ich v hrnci a ten preneste do kúpeľne, najlepšie do vane, a až potom ich vyberte.

Vyplákanie a ustálenie farby je najlepšie robiť priamo vo vani, aby ste si nikde nepofŕkali stenu alebo nábytok.

Príprava nohavíc na batikovanie

Pre nohavice sa najlepšie hodí „mišmaš“ vzor. Pripravte si dostatočne dlhý povrázok a nohavice zmuchlajte a všelijako okolo nich omotajte povrázok. Pevne utiahnite. Tam kde je povrázok, zostane pôvodná farba.

Farbenie

batikované oblečenieV hrnci si pripravte roztok s farbou podľa inštrukcií na obale farby. Priveďte ho do varu a pridajte lyžičku soli, vďaka ktorej farba lepšie chytí, a zamiešajte.

Teraz do hrnca ponorte nohavice a za občasného miešania varte asi 20 minút.

Čím dlhšie budú nohavice vo farbiacom kúpeli, tým bude farba tmavšia a sýtejšia. Potom nohavice opatrne vyberte a dôkladne ich oplachujte pod tečúcou vodou.

Nohavice by mali prestať púšťať farbu – väčšinou ju ale trochu púšťajú aj ďalej, ale to nevadí. Nohavice ešte nerozviazujte.

Ak batikujeme s viacerými farbami, postupujte od najsvetlejšej farby k najtmavšej. Po obatikovaní v jednej farbe nohavice dôkladne preplákajte a zaviažte povrázky na ďalších miestach (tie pôvodné neskladajte) a potom pokračujte vo farbení ďalšou farbou. Postup opakujte podľa počtu farieb a až nakoniec prejdite k ustáleniu farieb.

Ustálenie farby

Do vedra si nalejte vodu a pridajte ocot v pomere 1:20 (ocot:voda). Opláchnuté nohavice v tejto vode pláchajte asi 15 minút, aby sa farba ustálila.

Nohavice nakoniec ešte raz prepláchnite v obyčajnej vode a teraz ich môžete rozviazať a pozrieť sa na výsledok. Ešte vlhké ich prežehlite a nechajte ich doschnúť. A máte hotovo.

Údržba a pranie batikovaného oblečenia

Batikované oblečenie neperte s ostatným prádlom, pretože aj ďalej trochu púšťa farbu. Ideálne je nohavice prať v ruke v stredne teplej vode.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button