Cestovanie

Dovolenka na jeseň? Omán je ideálnou voľbou

Jeseň máme v plnom prúde (aj čo sa počasia týka) a väčšine ľudí ostali na dovolenku už len spomienky a fotografie. Počkať, čože? Vy ste toto leto neboli pri mori? Tak to musíte napraviť! Ešteže sú lokality, do ktorých môžete za kúpaním sa v mori vyraziť aj na jeseň.

Dovolenka na Jeseň v Omane
Zdroj obrázka: Autor: trabantos / Shutterstock.com

Jeseň je pre dovolenku v Ománe ideálnejšia, než leto

A do niektorých lokalít je dokonca lepšie vycestovať mimo leta. To platí aj pre dovolenku v Ománe. Letá sú tu síce horúce, ale zároveň aj vlhké a to hlavne na pobreží. Obzvlášť južný guvernorát Dhofar je pre dovolenku medzi májom a septembrom vyložene nevhodný, keďže má vlastnú mikroklímu zvanú ako Charif, čo je určitá forma monzúnu, kvôli ktorému je tu v tomto období teplota v priemere o 10 – 15 °C nižšia ako vo zvyšku Ománu. To by však ešte nebol taký problém, dovolenku by vám skôr pokazil silný vietor a lejaky, kvôli čomu sa mnohé pláže zatvárajú.

Ideálny čas na dovolenku v Ománe je tak začiatok a stred jari a taktiež stred a koniec jesene, keď už je po spomínanom monzúnovom období. Teploty sú tu pritom stále okolo 30 °C, čo sa týka vzduchu a viac ako 25 °C ak hovoríme o teplote vody. No viete si predstaviť lepšie podmienky na dovolenku? Mimochodom aj cez zimu sú v Ománe príjemné teploty, ale aj viac zrážok.

Ďalšie užitočné informácie pred cestou

Čo sa vstupných formalít týka, pre vstup do Ománu potrebujete vízum, ktoré si môžete vybaviť aj na letisku. Podmienkou, ktorú určite poznáte aj z iných krajín, je nutnosť mať cestovný pas, ktorý bude platiť aspoň 6 mesiacov po plánovanom návrate.

S prípadným objednaním k lekárovi, napríklad kvôli nejakému povinnému očkovaniu, si lámať hlavu nemusíte, na cestu do Ománu nie je nič podobné vyžadované. Tradične sa oplatí mať so sebou lieky, ktoré užívate pri zvýšenej teplote, bolestiach hlavy, či črevných problémoch.

Úradným jazykom je arabčina, ale dohovoriť sa anglicky nebude problém. Počítajte s časovým posunom oproti Slovensku +3 hodiny, prípadne s nutnosťou mať adaptér na elektrické zásuvky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button