Cestovanie

Ako spoznávať Belgicko?

Ako spoznávať BelgickoBelgické kráľovstvo je malá podivuhodná krajina, ktorá už nezávisle funguje od r. 1830. V súčasnej dobe ide o federatívny štát. Hoci túto krajinu poznáme hlavne vďaka európskym inštitúciám, ktoré sídlia v Bruseli, ponúka táto krajina veľa historických pamiatok, špecialít a zvláštností. Vďaka tomu, že je krajina rozdelená na tri špecifické oblasti, hovorí sa v tejto krajine francúzsky, flámsky (čo je takmer to isté ako holandsky) a nemecky. Platí sa eurom a celkovo sa dá povedať, že pre Slováka sú ceny v Belgicku celkom vysoké. V tomto článku vám poradíme ako spoznávať Belgicko.

Ktorú časť Belgicka si vyberiete?

Belgicko sa skladá z troch špecifických oblastí, ktoré v mnohých ohľadoch fungujú nezávisle na sebe. Spoznávať Belgicko môžete cez valónsku časť na juhu, kde sa hovorí po francúzsky, flámsku časť na severe, kde sa hovorí po holandsky, a cez región Brusel, ktorý je tvorený z oblasti okolo Bruselu, kde sa hovorí po francúzsky aj holandsky.

turistické pammiatky, ktoré treba spoznať v BelgickuNemecká časť Belgicka síce existuje na hraniciach s Nemeckom, ale nie je nejako oficiálne ukotvená ako časť Belgicka a jej špecifikum spočíva najmä v nemeckom jazyku.

Valónsko a Flámsko sú hlavnými hercami v belgickom divadle. Obe tak rozdielne časti Belgicka spolu neustále súperia a ich politici sa dohadujú v spoločnom parlamente.

Valónsko je orientované skôr na poľnohospodárstvo, zatiaľ čo Flámsko skôr na priemysel.

Z toho vyplývajú aj ďalšie rozdiely ako napríklad, že Flámsko je skôr pravicové a bohatšie, zatiaľ čo Valónsko je skôr chudobnejšie, a preto podporuje skôr ľavicu. Aj napriek ich sporom sa snaží Belgicko vystupovať ako multikultúrna krajina, čo láka turistov spoznávať Belgicko.

Belgický systém dopravy

Čo si už vybrať nemôžete, je systém hromadnej dopravy, ktorý je v Belgicku veľmi zmätený. Je to totiž jedna z oblastí, ktorú majú na starosť jednotlivé regióny (Valonia, Flámsko a Brusel). Preto si môžete všimnúť, že pri prejazde z jednej oblasti do druhej sa mení farba autobusov, čiastočne sa mení aj cena.

Vo flámskej severnej časti je ako dopravný prostriedok najobľúbenejší bicykel, sú tomu prispôsobené cesty s jedným cyklistickým pruhom navyše. Je to životný štýl miestnych. Naproti tomu na juhu vo Valónsku bicykel používajú len zriedkavo a radšej sa zvezú dopravou alebo autom.

Spoznávať Belgicko ako študent nie je žiadna výhoda. V Belgicku neexistuje vo vlakoch alebo autobusoch zľava pre študentov, veľmi výhodná je ale hromadná zľava, niekedy až 50%.

Belgické počasie

To je tiež faktor, ktorý si nevyberiete. Belgické počasie je veľmi premenlivé, je bežné, že päť minút prší a päť minút svieti slnko, nie je výnimkou, že prší celý deň. Zriedkavé je naopak, keď je po dlhšiu dobu slnečno.

Pretože je Belgicko v severnej časti Európy, sú tam aj nižšie teploty. Rozhodne toto nepodceňujte a vždy so sebou noste dáždnik aj slnečné okuliare, v Belgicku sa vám to rozhodne oplatí.

Hlavné mesto Belgicka aj Európy

Brusel je nielen hlavným mestom Belgicka, ale sídlia v ňom zároveň aj európske inštitúcie, a preto sa môže označiť aj za hlavné mesto Európy.

V Bruseli by ste mali rozhodne vidieť najznámejšieho čúracieho panáčika „Manneken-Pis“, ktorého pri príležitosti osláv obliekajú do rôznych oblečkov.

Brusel je nádherné mesto a poskytuje rad pamiatok: Grand Place, Cathédrale St-Michel, Place Royal, Sablon, Atómium, Japonská veža a Čínsky pavilón, La bourse a ďalšie. Spoznávať Belgicko, resp. Brusel sa rozhodne oplatí, ale nestihnete to za jediný deň.

Navštívte aj Belgicke regióny

Gent

Gent je nádherné mesto so stredovekými pamiatkami a neopakovateľnou atmosférou. Hrad, katedrály, radnica aj námestie, všetko pripomína staré časy a spôsobí, že si toto mesto zamilujete.

Antverpy

Antverpy, prístavné mesto BelgickaAntverpy je prístavné flámske mesto, ktoré má tiež bohatú históriu.

Slúžil ako vojenské aj obchodné centrum, mesto bolo  uznávané aj v oblasti módy alebo dizajnu.

K videniu sú renesančné aj gotické pamiatky, k videniu zoo a k neobvyklému pocitu môže prispieť plavba loďou.

Oostende

Oostende ako kúpeľné prímorské mesto láka turistov na prehliadku rybárskej štvrti, Európskej veže (100 m) aj Leopoldov park s početnými jazierkami, alebo na pláž, kde sa môžete kochať pohľadom, kde sa ale kvôli chladnému počasiu a nízkej teplote vody v mori neodporúča kúpať.

Ako spoznávať Belgicko a ďalšie mestá?

Ďalšími miestami, ktoré stoja za zhliadnutie je určite Liège (Liège vo francúzštine, Luik v holandčine), Bruggy (Brugge vo francúzštine, Bruges v holandčine), Tournai (Doornik v holandčine), Namur a ďalšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button