Cestovanie

Ako precestovať Rumunsko?

dovolenka v rumunskuRumunsko je balkánska krajina, takže niektoré pomery tam sú úplne iné ako u nás. To ale nič nemení na tom, že je to krásna krajina, od pobrežia až po najvyššie hory. Prírodné krásy sa tu snúbia s historickými pamiatkami, ale aj modernou architektúrou. Za posledné roky urobilo Rumunsko veľký krok vpred, čo dokazuje prijatie do Európskej únie.

Ako cestovať do Rumunska

Do Rumunska sa lieta lietadlom, ale aj jazdí autom, autobusom či vlakom. Je to krajina mnohých tvárí, pobrežia a vnútrozemie s horami.

Končí tu Karpatský oblúk, ktorý tu tvorí horami uzavreté veľké územie Transylvánie či Sedmohradska. Ubytovanie v Rumunsku nájdete a zarezervujete si cez stránku booking.com

Pobrežie Rumunska

rumunsko vyletCesta za slnkom a vodou vedie na pobrežie, kde ako perla žiari Mamaia, ktorá nadväzuje ako úzka kosa medzi morom a jazerom, severne na mesto Konstanca.

Sú tu krásne pláže, ale inak tu svet stále trochu pripomína dobu komunizmu.

To sa odráža aj v úrovni služieb, ale na druhú stranu je tu lacno. Slniečko tu hreje ako kdekoľvek inde.

Bukurešť

Hlavným mestom Rumunska je Bukurešť, kde nájdeme veľa múzeí s bohatými zbierkami. Z pamiatok zaujme najmä parlament alebo Víťazný oblúk.

Široké a pompézne budovy dali mestu priezvisko Paríž východu, ale zmazať stopy po komunistických časoch sa asi už nepodarí.

Hory v Rumunsku

rumunsko horyHory sú najväčšou ozdobou Rumunska. Apuseni, Fagaraš, Retezat, to je len malý výber.

Cesty horami sú značené, aj keď nie na úrovni nášho turistického značenia.

Niekedy nás na hrebene dopraví lanovka, inokedy musíme po svojich. Väčšina hôr nás však zaujme krásou a hlavne tým, že nie sú preľudnené.

Banát

Pod pojmom Banát sa rozumie časť Rumunska s hlavným mestom Timisoara (Temešvár). V oblasti, nad zelenými vrátami na Dunaji, sa nachádza kraj s niekoľkými dedinami obývanými Čechmi, ktorí sem prišli v 19. storočí.

Ďalšia zaujímavou oblasťou je Transylvánia, ležiace v ústrednej oblasti Rumunska obklopená hrebeňmi hôr. Oblasť bola kolonizovaná nemecky hovoriacom obyvateľstvom a zachovala si európsky ráz.

Jednou zo zvláštností oblasti sú opevnené kostoly, z nich niektoré sú aj na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zhrnutie ako precestovať Rumunsko

Rumunsko ponúka turistom veľké možnosti, avšak infraštruktúra tejto krajiny nie je zvlášť v niektorých oblastiach porovnateľná s našou.

Občas je nutné aj zľaviť z komfortu, na ktorý sme zvyknutí, ale pohostinnosť tunajších ľudí, zvlášť na vidieku, a zážitky nám všetko vynahradia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button