Cestovanie

Ako si vychutnať Paríž?

Vychutnajte si Paríž Vychutnať Paríž plnými dúškami je možno snom každej romantickej duše. Bola svedkom búrlivých okamihov na konci 18. storočia a tento nádych jej zostáva dodnes. Možno preto, že hlavnému mestu Francúzska nevládnu mrakodrapy, ale skôr tradičná francúzska výstavba s francúzskymi oknami. Paríž je skrátka nenahraditeľný a treba ho vidieť na vlastné oči. Čo navštíviť a ako si vychutnať Paríž, aby ste na niečo nezabudli, ale aby ste si atmosféru mesta naozaj vychutnali? Poradíme vám ako si vychutnať Paríž.

Schody pre zdravie a vyhliadky pre pôžitok

Do tejto kategórie patria samozrejme Eiffelova veža (La Tour Eiffel), Sacré Coeur, Víťazný oblúk (L’arc de triomphe) a La Tour Montparnasse.

Výšľapy na tieto pamiatky rozhodne stoja za to. Jednak prospeje vášmu zdraviu a jednak tieto miesta poskytujú úžasný pohľad na Paríž. Sacré Coeur je bazilika, ktorá sa nachádza na Montmartri – najvyššie postavenej štvrti Paríža. Tá je známa pouličným umením, kabaretmi a tančiarňami.

Na stenách domov si prečítate básne, pripomínajúce minulosť tejto štvrte. Samozrejme pre tých, ktorí sú handikapovaní a výšľap do takých výšin im robí problémy, je možné vyjsť na všetky pamiatky okrem Víťazného oblúka výťahom (v prípade Sacré Coeur lanovkou alebo turistickým vláčikom).

Romantická prechádzka loďkou po Seine

Seina - ako si vychutnať ParížVýletných lodí je pozdĺž Seiny na výber dosť (ďalší skvelý spôsob ako si vychutnať Paríž), predháňajú sa, aby nalákali turistov.

Príkladom môže byť prístav Les Vedettes du Pont Neuf, ktorý začína svoju prechádzku hneď pod mostom Pont Neuf.

Plavba loďou je krásna vo dne aj v noci, kedy všetky pamiatky svietia.  Samozrejme, nepredstavujte si naozaj romantickú plavbu večerným Parížom.

Vyhliadkové lode sú väčšinou obsadené do posledného miestečka, a tak niekedy cez hluk turistov nepočujete popis pamiatok.

Máte radi múzea?

Paríž ponúka mnoho múzeí rôzneho zamerania. Od umenia, cez históriu až po erotiku. Najznámejšie múzeum v Paríži je samozrejme obrovský Louvre, ktorý pozostáva zo 4 poschodí v troch krídlach. Oveľa interaktívnejšie múzeá  sú napr. Musée de L’Homme (Múzeum človeka) a Musee d’Erotisme (Múzeum erotiky).

Musee du Louvre, vychutnajte si kultúru v ParížiMúzeum moderného umenia nájdete v Centre Georges Pompidou – centre plnom kontrastov.

Budovu zvonku totiž „skrášľujú“ nevzhľadné rúrky, zatiaľ čo vo vnútri vás však čakajú múzeá, knižnica, reštaurácia aj butik.

Netypické je aj Múzeum d’Orsay, ktoré je umiestnené v budove bývalej stanice a ktoré sa stavalo v 80. rokoch 20. storočia.

Ďalej môžete navštíviť múzeá ako Museum National d’Histoire Naturelle (Národné prírodovedné múzeum), Musée du Moyen Age (Múzeum stredoveku), Musée de la photographie (Múzeum fotografie) atď.

Zábava pozdĺž Seiny

Keď sa prechádzate okolo Seiny, iste vám na pobreží neunikne rad atrakcií, ktoré na turistov aj miestnych čakajú.

Nájdete tu pláž s lehátkami, ale aj napríklad tanečné popoludnie, ktoré je venované jednému určitému tancu.

V sparných dňoch iste oceníte sprchy, ktoré sú na pobreží miestami zabudované pre osvieženie okoloidúcich.

Máte radi históriu?

Ak vás zaujíma história Francúzsko, najmä obdobie Francúzskej revolúcie, máte jedinečnú príležitosť. Môžete obdivovať napr. Conciergerie – gotický palác, ktorý bol za doby revolúcie väzením, kde tisíce ľudí čakali na smrť gilotínou.

Vnútri je zaujímavo spracované múzeum. Ďalším lákadlom pre historikov môže byť Invalidovňa (Les invalides) – domov vojnových veteránov nechal pôvodne vybudovať Napoleon. V tejto rozľahlej budove v blízkosti Eiffelovej veže nájdete Múzeum armády, Múzeum venované vojnovým veteránom a Múzeum venované obom svetovým vojnám.

Nesklame ale ani katedrála Notre-Dame, ktorú preslávil najmä román V. Huga, alebo Panthéon, teda budova posledného odpočinku takých francúzskych velikánov ako bol JJ Rousseau, Voltaire, L. Braille, V. Hugo, A. Dumas, E. Zola alebo trebárs aj Marie Curie. Neďaleko od Paríža môžete tiež navštíviť zámok vo Versailles.

Ako si vychutnať Paríž – extra tip!

Srandu si človek môže užiť aj v obrovských aquaparkoch, alebo budovách zložených z akvárií, ktoré sú plné mnohých druhov vodných živočíchov. Neďaleko od Paríža sa môžete pobaviť v Disneylande, alebo v zoo.

Tipy ako a čo robiť v Paríži

Vychutnať Paríž plnými dúškami je veľmi drahé. Ceny vstupov do jednotlivých pamiatok sa zlacňujú pre študentov alebo pre mladistvých (18-25 rokov), ale je nutné preukázať sa pri pokladni študentským alebo občianskym preukazom. Zľava býva najčastejšie 1-3 eurá z plnej ceny.

Mladiství do 18 rokov majú väčšinu pamiatok zadarmo, snáď okrem Louvru a niekoľko málo pamiatok, kde musia platiť všetci. Vo väčšine pamiatok sa navyše neplatí prvú nedeľu v mesiaci.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button