Cestovanie

Ako si vychutnať Českosaské Švajčiarsko?

Ako si vychutnať Českosaské ŠvajčiarskoČeskosaské Švajčiarsko sa rozkladá pozdĺž ľavého brehu Labe na severe Čiech smerom od Hrenska na Jetřichovice, Chřibská a Vlčí Horu pri Krásnej Lípe, Brtníkoch, Mikulášovicach a na nemeckej strane južne od Sebnitz na Hohenstein až po Stadt Wehlen. Je to krásna skalná oblasť s mnohými vyhliadkami, historickými pamiatkami, hlbokými lesmi a krásnymi dedinami. Oblasť Českosaské Švajčiarsko je prístupná hlavne po turistických trasách.

Turistické miesta v Českosaskom Švajčiarsku

Východiskom pre Českosaské Švajčiarsko sú mestá Děčín, Česká Kamenice, Chřibská, Krásná Lípa a Mikulášovice, kde sú veľké možnosti ubytovania.

Práve v okolí sú hlavné turistické miesta Jetřichovice, Vysoká Lípa, Doubice. Na nemeckej strane je to hlavne Bad Schandau.

Najfrekventovanejšie miesto

Najnavštevovanejším miestom na českej strane je Pravčická brána, najväčšia skalná brána v Európe s rozpätím skoro 27 a výškou 16 metrov.

Nachádza sa v blízkosti Hřenska, odkiaľ je ľahko prístupná po diaľnici smerom na Vysokú Lípu. K dispozícii je reštaurácia, múzeum, výhľad a vedie odtiaľ pekná cesta do Mezní Louky pod Wingovou stenou.

Jetřichovice

Českosaské Švajčiarsko - návštevaNajznámejším centrom českej časti je pravdepodobne obec Jetřichovice na ceste z Vysokej Lípy do Chribskej.

Tu nájdeme kúpalisko, ale hlavne možnosti stravovania, ubytovania a množstvo turistických ciest, kde hlavnými cieľmi sú Máriina skala, Rudolfov kameň (Ostroh) alebo skalný hrádok Falkenštejn.

Osada Tokáni

Veľká časť návštevníkov smeruje do osady Tokáni, pešo prístupné práve z Jetřichovice alebo od cestičky medzi Dolná Chřibská a Doubice. Existuje tu niekoľko štýlových zrubových domov, reštaurácie a možnosť ubytovania.

Obec Kyjov

V najsevernejšom cípe českej časti sa nachádza pekná obec Kyjov, východisko do skalného Kyjovského údolia, ktoré končia na hraniciach.

Horná časť údolia pri Kyjove je prístupná po Koglerovom naučnom chodníku, ktorý prechádza stredovekým hradom Kyjov.

Od križovatky pri Turistickom moste vedie cesta smerom na Brtníky, kde v oblasti bývalého kaštieľa Šternberk sa v zime nachádzajú významné ľadopády.

Skalná oblasť Křinického údolia

Na nemeckej strane je vláčikom z Bad Schandau prístupná skalná oblasť Křinického údolia so skalnou bránou Kühstall a hradom Neuer Wildenstein.

Za pozornosť stojí tunajší Lichtenhainerský vodopád alebo vyhliadka Grossstein či ďalší skalný hrad Frienstein a množstvo ciest skalami a skalnými údoliami.

Bonusový tip ako spoznať Českosaské Švajčiarsko

Zámok v Českom ŠvajčiarskuAk chcete spoznať naozaj krásne miesta, navštívte stolovú horu Lilienstein s vyhliadkou na protiľahlú pevnosť Königstein a skalnú oblasť Bastei nad Kurort Rathen.

Budete zaujatí a určite sa budete chcieť vrátiť späť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button