AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako klásť a opravovať drevotrieskové dosky?

Ako klásť a opravovať drevotrieskové dosky?

ako klasť drevotrieskové doskyDrevotrieska sa dnes používa v stavebníctve pomerne často, pre náš účel najmä ako podkladová vrstva na podlahy, najmä plávajúce. Niekedy sa provizórne môže položiť aj ako finálna vrstva, ale má niektoré nevýhody. Pretože ide vlastne o drevný odpad zlepený lepidlom, nepôsobí esteticky najlepšie a pre väčšiu odolnosť sa musí povrchovo upraviť, napr. lakovaním či lazúrovaním. Ako klásť a opravovať drevotrieskové dosky?

Čo budete pri pokladaní drevotrieskových dosiek potrebovať:


  • drevotrieskové dosky
  • trámiky
  • kladivo
  • klinčeky
  • skrutky

Postup pokladania

Pred pokladaním drevotrieskových dosiek by sme mali vedieť, že sa vyrábajú dva druhy, s hladkými hranami alebo s perím a drážkami vhodné na spájanie. Obvykle sa používa hrúbka 19 mm, ale ak je rozostup viac ako 45 cm, odporúčajú sa dosky 22 mm. Dosky s perom a drážkou sa vyrábajú v rozmeroch 2,4 x 0,6 m.

Pod dosky s hladkými hranami sa lepia a pribíjajú trámiky 50 x 75 mm medzi vankúše, spoje musia ležať smerom na podklade. U dosiek spojených na pero a drážku sa nemusia priečne trámiky používať vôbec. Musíme však dodržať pravidlo, že hrany dosiek musia prísť na stredy vankúšov. Pribíjajú sa klince 63 mm dlhé s malou hlavičkou. Dosky nad káblami a rúrkami priskrutkujeme skrutkami pre prípadné opráv.

Opravovanie drevotrieskových dosiek

ako opravovať drevotrieskové doskyObvykle drevotrieskové dosky nevyžadujú príliš opravy. Jednou z chýb je, keď sa doska začne prehýbať. Potom je potrebné nájsť príslušné miesto, najmä nespevnené styčné okraje dosiek trámiky 50 x 75 mm. Tie sa lepia a pribíjajú medzi vankúše.

Nevýhody drevotriesky


Na drevotriesku zle pôsobí voda. Keď sa tak stane, je potrebné poškodený diel vymeniť, alebo jeho patričnú časť. Zničená časť sa vyreže ručnou okružnou pílou. Pri demontáži dosiek upevňovacie klince zarážame priebojníkom. Pri výmene časti dosiek starostlivo meriame nový diel. Ak jeho okraje nie sú podložené základným vankúšom, doplníme ho o priečny trám alebo trámiky. Škáry vytmelíme tmelom na drevo.

Drevotrieskové dosky značne tupia vo väčšom množstve pílové listy pri rezaní, používajme preto okružnú pílu s vidiovými zubmi alebo ručnú pílu s tvrdenými zubami. Na nerovné rezy je najlepšia elektrická priamočiara píla.

Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.