Zdravie a krásaAko liečiť

Ako sa vyznať v hormonálnej antikoncepcií?

ako sa vyznať v hormonálnej antikoncepciíHormonálna antikoncepcia skôr a dnes? Hormonálna antikoncepcia je najobľúbenejšou formou ochrany proti počatiu. Dnes svoju antikoncepčnú tabletku mnoho žien považuje za bežnú súčasť života. Nebolo tomu tak ale vždy. Keď sa hovorilo o prvej hormonálnej antikoncepcií na trhu, niesla so sebou mnoho silných nežiaducich účinkov a prístup k nej nemal každý. Pozrime si spletitú cestu k dnešnej hormonálnej antikoncepcií a priblížime si, ako sa medzi druhmi antikoncepcie s rôznymi cenami vyznať.

Prvá antikoncepčná tabletka

hormonálna antikoncepcia - tabletkyCesta k dnešnej hormonálnej antikoncepcií, ktorá má len minimálne vedľajšie účinky, bola dlhá. Prvá antikoncepčná tabletka bola uvedená na trh v Spojených štátoch v 60. rokoch minulého storočia.

Pôvodná hormonálna antikoncepcia obsahovala oproti tej dnešnej niekoľkonásobne vyššie množstvo hormónov.

Zdraviu škodlivé hormóny, ktoré prvé antikoncepčné tabletky obsahovali, boli nahradené modernejšími a bezpečnejšími derivátmi, čo má pozitívny vplyv na kvalitu tabletky.

Vybrať si ženy môžu hormonálnu antikoncepciu, ktorá pomáha s liečbou akné, zmierňuje bolesti pri menštruácii alebo dokonca pomáha chrániť pred niektorými druhmi rakoviny.

Vývoj hormonálnej antikoncepcie

čo robiť počas menštruacie

Pri vývoji hormonálnej antikoncepcie museli vedci prekonávať rôzne prekážky.

Keď totiž zistili, že progesterón je hormón, ktorý zabraňuje ovulácii a tým pádom aj počatiu, museli čeliť ďalšiemu problému. Hormón progesterón sa rozkladá v zažívacom trakte, preto nie je možné ho podávať orálne.

Aj keď už bola hormonálna antikoncepcia vynájdená, zďaleka nebola prístupná všetkým.

V Európe sa hormonálne tabletky z počiatku predpisovali len ženám s mnohými deťmi alebo poruchami menštruačného cyklu.

Dostupnosť antikoncepcie

Antikoncepčné pilulka so sebou priniesla mnohé zmeny, ktoré si už dnes, keď máme prístup k rôznym druhom antikoncepcie v podstate každý, vôbec neuvedomujeme.

Vynález hormonálnej antikoncepcie priniesol okrem iného väčší sexuálny zážitok u žien, ktoré sa už nemusia ďalej strachovať z možného otehotnenia.

Ďalšou zmenou, ktorú antikoncepčná tabletka priniesla, bolo zníženie pôrodnosti a počtu potratov.

Rôzne druhy hormonálnej antikoncepcie

hormonálna antikoncepcia - krúžkaDnes majú ženy na výber z mnohých variantov hormonálnej antikoncepcie. Na trhu sú tabletky, náplasti, implantáty, ktoré sa zasúvajú pod kožu, vnútromaternicové teliesko alebo vaginálne krúžky.

Výber vhodného druhu antikoncepcie závisí na preferenciách každej ženy. Rôzne druhy tabletiek vedia napríklad pomôcť s ďalšími problémami, ako je napríklad stav pleti.

Nedá sa však predpokladať, že by bola hormonálna antikoncepcia úplne neškodná. Môže zvyšovať riziko trombózy, pľúcnej embólie, diskutuje sa o vplyve na depresie a vzniku rakovinových nádorov.

Mnoho žien tiež ľahko priberie na váhe a naopak sa im zníži libido. Pri výbere vhodného druhu hormonálnej antikoncepcie je dobré sa poradiť s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav.

Budúcnosť v hormonálnej antikoncepcií

V súčasnej dobe sa vyvíjajú nové druhy antikoncepcie. Jedným z nich je napríklad nový prístup k antikoncepcií pre mužov či využitie imunológie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button