Elektronika

Často vám dochádzajú baterky? Správna nabíjačka to vyrieši

Nechce sa vám dookola kupovať jednorazové batérie? Aby ste vyťažili všetky výhody z tých nabíjateľných, dbajte aj na správny výber nabíjačky.

Ako si vybrať nabíjacie batérie a nabijačku
Zdroj obrázku: Warongdech Digital / Shutterstock.com

Nabíjacie batérie sa dajú využiť v celej rade domácich elektronických zariadení. Na rozdiel od tých klasických ich po vybití nemusíte vyhodiť a opäť mieriť do obchodu. Je možné ich nabiť a znovu využiť. Sú vhodné najmä pri zariadeniach, ktoré sú známe vysokým krátkodobým odberom.

Ako používať nabíjačku na baterky

Dôležitou problematikou v tomto smere je samotná nabíjačka na baterky. Jej úlohou je nabiť batériu (v tomto prípade skôr batérie) na plnú kapacitu.

Následne vykoná prepnutie na udržiavací prúd, čím ostane batéria stále nabitá a predíde samovybíjaniu. Veľký pozor na nedostatočné nabitie, čo niekedy spôsobí dočasné zníženie kapacity, nie je vhodné ani prebíjanie (možné poškodenie batérie). Síce sa na trhu objavujú aj nabíjačky pre alkalické batérie, no určite je vhodnejšie investovať do nabíjacích.

Aké nabíjacie baterky kúpiť a kde ich využiť?

Nabíjacie baterky rozdeľujeme na niekoľko známych základných typov:

Nabíjacie batérie AAA

Poznáme ich aj pod názvom mikrotužkové. Sú vhodné pre menšie zariadenia a disponujú napätím 1,2 V. Sú menšieho rozmeru. Využijete ich napríklad pri hodinkách, diaľkových ovládačoch či budíkoch.

Nabíjacie batérie AA

Poznáme ich aj pod názvom tužkové. Ich využite v domácnosti je mimoriadne široké. Taktiež disponujú napätím 1,2 V, no sú o čosi väčšie ako pri AAA označení. Využijete ich napríklad pri rádiách či čelovkách.

Nabíjacie batérie C

Ak sa udrží napätie 1,2 V, môžu disponovať kapacitou od 2500 do 5000 mAh. Využijete ich napríklad pri hudobných nástrojoch či RC modeloch.

Nabíjacie batérie D

Sú vhodné pri vysokom odbere elektrickej energie, veď ich kapacita sa pohybuje až medzi 3000 a 10000 mAh. Pri dodržaní napätia 1,2 V sú schopné odolať aj vysokému prúdu. Využijete ich napríklad pri rôznych svietidlách.

9V nabíjacie batérie

Potrebujete dodať „šťavu“ zariadeniam so stredným či nízkym odberom prúdu? Ich kapacita medzi 150 a 300 mAh je pre to ako stvorená, napríklad pri meteostaniciach, detektoroch alebo vysielačkách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button