VzťahyPrávo

Ako si (ne) zmeniť priezvisko po rozvode?

Ako si (ne) zmeniť priezvisko po rozvodeZmena mena po rozvode sa v našich zemepisných šírkach týka (rovnako ako v prípade uzavretia sobáša) najmä žien. Aj keď v poslednej dobe sa u svadieb objavuje aj fenomén, kedy muži prijímajú meno od svojej ženy, zostáva rozvodovou dilemou, či sa vrátiť k svojmu dievčenskému menu, najmä na pleciach žien. Ako si zmeniť priezvisko po rozvode ? Dočítate sa nižšie.

Kedy si môžete zmeniť priezvisko

Rozhodnutie či si zmeniť priezvisko, respektíve či sa vrátiť k svojmu menu po rodičoch nemusíte tak urobiť hneď pri rozvode. Ešte mesiac po rozvedení manželstva existuje možnosť zájsť na matriku a požiadať o zmenu svojho manželského mena na pôvodné meno (dievčenské).

Ak si chcete zmeniť meno úplne na iné, rozvod pre Vás neposkytuje žiadnu výhodu a budete musieť postupovať rovnako ako v iných prípadoch, kedy si chcete zmeniť meno (napríklad kvôli jeho hanlivosti).

V prípade druhého rozvodu sa môžete vrátiť aj k menu z prvého manželstva.

Ohľad na deti

žena si chce zmeniť priezvisko po rozvodeČastým dôvodom, prečo si nezmeniť po rozvode meno, je pre ženy ohľad na deti, kedy chcú mať rovnaké priezvisko ako ich potomkovia.

Svoju úlohu tu zohráva strach z prípadného zbytočného vypytovania sa v škole, kde by deti museli vysvetľovať, prečo sa ich mamička volá inak a pod.

Druhá strana nemôže zmenu nárokovať

Pokiaľ si žena na meno zvykne a nemieni ho meniť, či už kvôli deťom, alebo z iných dôvodov, nemá manžel žiadne právne páky túto zmenu nárokovať a brániť žene používať jeho meno, ktoré sobášom prijala.

So zmenou priezviska dieťaťa musia súhlasiť obaja rodičia

ako získať pôvodné priezvisko po rozvodeAk z nejakého dôvodu žena, ktorá si nechala po rozvode zmeniť priezvisko, požaduje túto zmenu aj pre dieťa, musí s tým súhlasiť aj muž.

Aj keď jej dieťa bolo zverené do starostlivosti a ex-manžel o neho nejaví záujem, musí so zmenou mena otec súhlasiť.

Táto situácia nenastáva príliš často a ak otec nejaví o dieťa záujem, nemal by pre neho byť prípadný súhlas problém.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button