Domácnosť

Ako sa zbaviť mravcov?

ako sa zbaviť mravcovMravce v byte rozhodne nemajú čo robiť. Keď už sa vám zo záhrady presťahujú do kuchyne či inej miestnosti, je potrebné s nimi urýchlene zatočiť, inak sa ich tu bude objavovať stále viac. Dôvodom, prečo sa mravce v byte vyskytnú, je predovšetkým ich snaha hľadať si potravu. V prípade, že nevhodne skladujete potraviny, priamo si koledujete o to, aby sa vám ich doma vyrojili celej kolónie. Ako sa potom efektívne zbaviť mravcov? Návodov a trikov je našťastie celé množstvo.

Obsah článku:

  • Prevencia
  • Postupy, ako sa zbaviť mravcov
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prevencia proti výskytu mravcov

Výskytu mravcov v domácnosti je hlavne potrebné predchádzať dobrou prevenciou. Dôležité je predovšetkým správne skladovanie všetkých potravín.

Najmä, tie ktoré uskladňujete v policiach, zásuvkách a skriniach, sú pre mravce lákadlom.

Skladovanie potravín

Múka, cukor, krupica – to všetko a mnoho ďalších potravín je pre mravce výbornou potravou a zároveň aj magnetom, ktorý ich dovedie k vám domov.

Preto tieto suroviny uchovávajte v uzavretých nádobách a miskách tak, aby neboli voľne prístupné. Určite nestačí dať napríklad múku do vrecka, prípadne ju nechať rozbalenú v pôvodnom obale. Mravce sa potom k nej veľmi ľahko dostanú.

lákadlo na mravceDbajte aj na starostlivé skladovanie ďalších potravín, napríklad ovocia. Hnijúce ovocie je rajom pre vinné mušky.

V jednom z našich predchádzajúcich článkov ste sa napokon mohli dočítať, ako sa zbaviť vinných mušiek.

Upratovanie

Základným preventívnym opatrením je samozrejme pravidelné a dôkladné upratovanie, a to najmä podlahy. Na nej by sa nemali hromadiť najrôznejšie omrvinky a zvyšky potravín, ktoré by mravca aj iného domáceho škodca mohli lákať.

Upratovanie by sa malo skladať z dôkladného vyluxovania (po vysatí vymeňte vrecúško vysávača, aby sa mravce opäť nerozliezli) a vytrenia podlahy.

Postupy, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti

Keď aj napriek snahe objavíte doma nejaké mravce, nemusíte hneď volať deratizéra a kupovať drahé dezinfekčné výrobky.

Postačí využiť aj obyčajné suroviny, ktoré máte bežne doma a používate ich v kuchyni. Tu sú niektoré z nich:

Škorica

prospesna-skoricaNa miesto, kde sa mravce najčastejšie vyskytujú a odkiaľ tiež s najväčšou pravdepodobnosťou do vašej domácnosti prichádzajú, nasypte trochu škorice. Tá ich dokonale odradí.

Klinčeky

Má podobné účinky ako škorica. Stačí ich nasypať do miest, kde sa mravce najviac vyskytujú.

Majorán

Pôsobí rovnako efektívne ako škorica. Aj postup je podobný. Okrem toho možno použiť tiež napríklad štipľavú papriku, mätu či iné výrazné suroviny.

Kypriaci prášok a kvasnice

Zmes kypriaceho prášku a kvasníc, do ktorej pridáte tiež trochu cukru, pôsobí na prvý pohľad možno ako lákadlo. Áno, mravce to skutočne priláka, lenže zároveň aj zahubí. Ak si na tejto zmesi pochutnajú, o pár dní neskôr zdochnú.

Ocot

ocotMiesta, ktorá slúžia ako hlavné trasy pre mravčie tlupy, pokvapkajte octom zriedeným vodou. Ideálny by bolo ak do zmesi pridáte aj nejaké ostrejšie korenie.

Saponát na riad

Aj obyčajný saponát na riad, ktorý použijete na inkriminované miesta, odradí mravca od ďalšej návštevy. Rovnako tak je možné použiť napríklad aj Savo. To ale neodporúčam používať v kuchyni, skôr sa hodí do iných priestorov, kde nie sú uložené potraviny.

Ako dlho potrvá zbavenie sa mravcov?

Vyššie uvedené postupy zaberajú pomerne rýchlo. Mravcov jednoducho odradia. Je samozrejme možné, že si časom nájdu iné cestičky.

Preto je dôležité okrem ich odstránenia dodržiavať dôkladnú čistotu v domácnosti pravidelným upratovaním.

Aké budú náklady na zbavenie sa mravcov v domácnosti?

Mravcov sa zbavíte, bez toho, aby vás to stálo príliš veľa peňazí. Všetky vyššie uvedené tipy sa dajú do nákladov zrátať rádovo na desiatky centov.

Pokiaľ sa ale mravcov v domácnosti nemôžete za žiadnu cenu zbaviť, nezostane vám asi nič iné, než na nich povolať odborníkov. Potom však počítajte s nákladmi v rádoch desiatok eur, možno aj viac.

Hubenie mravcov odbornými deratizátormi je však až krajným riešením, tých využijete skôr vo chvíli, keď potrebujete odstrániť ploštice, šváby či inú háveď. Ak chcete ešte viac tipov ako sa zbaviť mravcov v domácnosti tak si prečítajte tento článok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button