Domácnosť

Ako odstrániť fľaky z podlahy z dreva?

ako odstraniť fľaky z podlahy z drevaDrevené podlahy sú veľmi obľúbené najmä v moderných domácnostiach a pri novostavbách. Prírodný materiál má totiž príjemný vzhľad a prirodzenú vôňu. Ak aj vy máte doma drevenú podlahu, mali by ste vedieť, ako sa o ňu starať, aby jej pôvodný vzhľad vydržal čo najdlhšie. Občas sa stane, že vám na zem kvapne mastnota, alebo sa na podlahe vytvorí špinavý fľak od niečoho iného. Pri odstraňovaní škvŕn z drevených podláh je potrebné postupovať nižšie uvedeným spôsobom. Ako odstrániť fľaky z podlahy z dreva?

V článku sa dozviete:

  • Ako udržiavať drevenú podlahu
  • Postup odstránenia fľakov z drevenej podlahy
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Ako udržiavať podlahu z dreva čistú?

Najprv sa zamerajme na samotnú údržbu drevených podláh. Aby nedochádzalo k ich deformácii a strate prirodzenej farby a ďalších vlastností, je potrebné zabezpečiť v miestnostiach ideálne podmienky.

Drevo si najlepšie zachová svoje pôvodné vlastnosti vo chvíli, keď je v interiéri izbová teplota, teda zhruba okolo 20 stupňov Celzia.

Dôležitá je tiež relatívna vlhkosť vzduchu. Tá by nemala presiahnuť 60%. Vo chvíli, keď by bola príliš nízka, dochádzalo by k postupnému vytváraniu škár v podlahe, čo by narušilo jej celistvosť.

Postup odstránenia fľakov z podlahy z dreva

Je pomerne dôležité, aby ste vzniknuté škvrny z drevenej podlahy odstránili pokiaľ možno čo najskôr. Ako náhle zaschnú, bude čistenie oveľa ťažšie a môže sa stať, že ich neodstránite úplne a budú aj napriek všetkej vašej snahe stále viditeľné.

Postup je v zásade nasledujúci. Miesto, ktoré je zašpinené, musí byť úplne voľné. Ak v jeho blízkosti máte nábytok (stoličky, stôl, skriňu), presuňte ho na iné miesto tak, aby ste ku škvrnám mali voľný prístup.

mopovanie podlahy z drevaPodlahu následne dôkladne zameťte metlou a povrch tiež vysajte pomocou vysávača, aby bol úplne čistý a bez prachu. Potom podlahu na postihnutom mieste vytrite. Handra by však nemala byť príliš mokrá, pred vytieraním ju tak čo najviac vyžmýkajte.

Ak sa škvrny jednoduchým vytrením neodstránia, je potrebné pristúpiť k ďalšiemu čisteniu. Podlahu na postihnutom mieste ľahko obrúste, a to pomocou brúsneho papiera. Najlepšie je, ak tak urobíte krúživými pohybmi. Podlaha musí byť na všetkých miestach po obrúsení dokonale hladká. Potom ju opäť zameťte a vytrite.

alex cistic na drevo
Čistič na drevo

K vyčisteniu škvŕn sa dajú použiť aj špeciálne čističe škvŕn na podlahy, ktoré zakúpite v drogérii. V tom prípade sa vždy riaďte návodom, ktorý je súčasťou balenia, alebo je uvedený priamo na obale produktu.

V prípade nanášania čističa platí, že treba aplikáciu vykonávať podľa štruktúry dreva, nie krúživými pohybmi ako v prípade šmirgľovania.

Podlahu potom po nanesení nechajte dôkladne vyschnúť, ideálne cez noc.

Až vo chvíli, keď je podlaha úplne suchá, môžete na ňu späť postaviť nábytok, ktorý ste pred tým odstránili.

Čo je potrebné na čistenie podlahy z dreva?

  • Metla, lopatka
  • Vysávač
  • Voda, handra
  • Mop
  • Čistič škvŕn

Ako dlho čistenie podlahy potrvá?

Ak použijete špeciálne čističe škvŕn, počítajte s tým, že bude potrebné ich nechať po nanesení niekoľko hodín zaschnúť.

V prípade, že odstraňujete čerstvé drobné škvrny, zbavíte sa ich pomerne rýchlo, zaberie vám to maximálne pol hodiny času. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť podlahu a ako vyčistiť fľaky.

Aké budú náklady na čistenie podlahy z dreva?

S nákladmi počítajte v okamihu, keď na fľaky na podlahe použijete čistič škvŕn. Najlacnejšie produkty sa dajú zaobstarať aj v cene pod 8 Eur, kvalitnejšie môžu vyjsť až na 30 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button