Úvod / Práca a vzdelanie / Ako sa sústrediť na prácu alebo učenie?

Ako sa sústrediť na prácu alebo učenie?

ako sa lepšie sústrediť na prácu a učenieSedíte pri počítači a nemôžete sa sústrediť na prácu. Ste zaneprázdnení a pritom práca stále neubúda. Každý máme v živote obdobie, keď potrebujeme všetku našu energiu vynaložiť efektívne, pretože nie je čas na jej mrhanie. Či už sú to študenti v skúškovom období alebo pracujúci v náročnom zamestnaní. Existujú prostriedky, ktoré vám v tom môžu pomôcť. Nesmiete ale zabudnúť, že najväčší kus práce zostane rovnako na vás. Ako sa sústrediť na prácu alebo učenie a čo vám pritom pomôže?

Kofeín a sústredenie


Kofeín obsiahnutý napríklad v káve, Kofole, Coca Cole, čaji, kakau alebo čokoláde (hlavne horkej) zlepšuje vnímanie, zrýchľuje tok myšlienok, zmenšuje svalovú únavu a vzbudzuje schopnosť vyššieho výkonu. Na únavu ako takú zaberá ale iba krátkodobo.

káva a čo ste o nej nevedeliPozor: pri častom požívaní sa môžu objaviť príznaky nepokoja, poruchy trávenia, nespavosť a abstinenčné príznaky, je to predsa len návyková látka.

Cukor

biely cukorJe to často najobľúbenejší zdroj energie, pritom skôr vyvoláva ospalosť.

Ľudia hľadajúci sústredenosť a prostriedok proti únave jedia čokoládu, sušienky, pijú sladené nápoje, ale namiesto dosiahnutej energie, ktorá trvá len veľmi krátko, docielia skôr skazené zuby, nadváhu alebo už spomínanú ospalosť.

Čaj

čaj a 10 vecí čo ste o ňom nevedeliČasto prirodzenejšou cestou, ako získať sústredenosť a energiu je pitie čaju. Či už ide o čaje bylinkové alebo čierny čaj, vždy účinkuje. Medzi obľúbené bylinky patrí Gingo biloba alias ginko dvojlaločné, maté, guarana a ďalšie. Ale predávajú sa aj rôzne bylinkové zmesi na sústredenie. Mnohé z týchto byliniek prospievajú aj celkovému zdravotnému stavu, zlepšujú pamäť alebo dodávajú väčšiu pohodu, čo je ideálna kombinácia vo vypätých situáciách.

Doplnky stravy ktoré vám pomôžu sa viac sústrediť


Jedným z najznámejších je napríklad guarana, rastlina pochádzajúca z tropických pralesov Amazónie, ktorá podobne ako čaj pomáha navodiť celkovú pohodu, posilňuje imunitu a potláča únavu. Existujú ale aj ďalšie bylinky, z ktorých sa doplnky stravy vyrábajú.

Energetické nápoje

energatické drinkyObľúbené, ale veľmi nezdravé, to je asi ich charakteristika. Je to najjednoduchšie riešenie, keď potrebujete nestrácať hlavu a zadržať únavu. Prehnané užívanie energetických nápojov ale nie je zdravé, jednak kvôli veľkému množstvu cukru, a jednak kvôli Éčkam, ktoré obsahujú. Napriek tomu sú veľmi chutné a vo chvíli núdze nás často vytiahnu z problémov.

Spánok

ako bojovať s nespavosťouNajdôležitejším prostriedkom, ako dosiahnuť efektívneho využitia psychickej činnosti organizmu, je predovšetkým spánok. Keď sa dobre vyspíme, lepšie nám to myslí. Túto starú pravdu by sme si mali vziať v súčasnej spoločnosti k srdcu. Často sa na spánok zabúda a jeho nedostatok býva “liečený” rôznymi doplnkami stravy.

Odpočinok

Pravidelné prestávky naplnené iným typom aktivity, než akú vyžaduje vaša práca, prospejú vášmu organizmu. Často urobíte viac, ak si na chvíľu oddýchnete alebo sa idete prejsť von, než keď nad prácou sedíte hodiny a hodiny a už len z dôvodu, že potrebujete chvíľu vydýchnuť, nemôžete nič nové a lepšie vymyslieť.

Šport


Pohyb je prirodzenou obranou proti únave. Ak prekonáte sami seba a prinútite sa k športu, aj keby len na pol hodiny, vráti sa vám stratená energia. Navyše pomocou hormónov, ktoré sa pri športe vyplavujú, získate späť celkovú pohodu organizmu a budete sa môcť oveľa ľahšie sústrediť či už na prácu alebo aj na učenie.

Ako sa sústrediť na prácu alebo učenie?
5 (99.44%) 36 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

tlačová konferencia - pozvaní novinári

Ako zorganizovať tlačovú konferenciu?

Ak chcete verejnosť upozorniť na udalosti, ku ktorým došlo vo vašej spoločnosti, ideálne riešenie je …

Jeden komentár

  1. spánok a keď prichádza únava tak dúšok vejner energy beeru a hneď je energia späť a pokračujem čo to dá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *