ElektronikaDomácnosť

Ako namontovať zásuvky a vypínače?

namontovať zásuvky v domácnostiNamontovať zásuvky a vypínače je nevyhnutná činnosť, pokiaľ chcete, aby bol váš interiér pekný aj do toho najmenšieho detailu. Základom je vždy nakúpiť samotné zásuvky a vypínače. U vypínača sa rozhodnite, či chcete v rovnakej farbe rámik a aj stred vypínača, alebo či ich chcete mať odlišné. Montáž nikdy nevykonávajte bez elektrikára, iba on smie namontovať zásuvky a vypínače, poprípade ich vymeniť a opraviť. Návod berte len ako správny postup.

Na to, aby ste mohli namontovať zásuvky potrebujete správne náradie

montáž zásuvky a vypínačovNajskôr sa oboznámte s náradím, teda s kliešťami a skrutkovačom.

Dajte si pozor na to, aby mali dostatočnú gumovú alebo plastovou izoláciu, s inými nástrojmi nepracujte.

Istič

Choďte k rozvádzaču a vypnite príslušné ističe. Ak si nie ste istí, ktorý istič je od zásuvky, alebo vypínača, ktorý chcete meniť, tak ich zhoďte všetky. Zapnete ich až po výmene.

Elektromer

Elektromerom skontrolujte obe dierky zásuvky, či sú skutočne bez prúdu.

Ako namontovať zásuvky

Zo zásuvky odmontujte hlavnú skrutku, ktorá ju drží a následne odmontujte aj drôty z vnútra a vnútro zásuvky.

Priložte vnútornú konštrukciu novej zásuvky a namontujte drôty tak, aby na ľavej strane bol hnedý alebo čierny drôt, ten je fáza, a na pravej strane modrý drôt, ten je nula.

Starostlivo drôty utiahnite a tiež nezabudnite na zelenožltý drôt, ktorý zapojte pod pliešok, to je uzemnenie. Následne nasaďte kryt s rámčekom a utiahnite hlavnú skrutku, aby zásuvka pevne držala.

Výmena vypínača

montovanie zásuviek a vypínačaVymeniť vypínač je v podstate to isté, to znamená, že tiež vypnite ističe a skontrolujte elektromerom drôty, k nim sa dostanete po vybratí stredu vypínača.

Vypínač celý vyskrutkujte a demontujte aj drôty, pamätajte si ich umiestnenie, rovnakým spôsobom ich budete aj zapájať na nový vypínač.

Následne priložte rámček nového vypínača, nasaďte ho, utiahnite ho a zapojte obaja vodiče.

Teraz ručne nasaďte stred vypínača, ak by vám to nešlo, tak si pomôžte skrutkovačom.

Istič

Teraz bežte k rozvádzaču a ističe opäť zapnite. Vyskúšajte ako funguje zásuvka a tiež vypínač.

Namontovať zásuvky smie iba elektrikár!

Na všetky tieto práce využívajte elektrikára. Ak by došlo k požiaru alebo k zdravotnej nehode spôsobenej elektroinštaláciou, ktorú ste si robili svojpomocne, tak vám poisťovňa neuzná poistnú udalosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button