Ako rýchlo prestať štikútať?
Čo je to štikútanie asi nemusíme definovať, pretože snáď každý aspoň raz v živote štikútal. Veď už aj bábätko u mamičky v bruchu štikúta, keď sa napríklad napije plodovej vody. Pri štikútaní vlastne dochádza k náhlym, spontánnym sťahom bránice. Prečítajte si článok ako rýchlo a účinne prestať štikútať.
Povery ako prestať štikútať
Povera síce hovorí, že človek štikúta vtedy, keď o ňom niekto hovorí, alebo na neho niekto myslí. Príčinou je však väčšinou napr. pitie nápojov s bublinkami, rýchly tok málo rozžutých potravín, dehydratácia alebo chlad.
Štikútanie väčšinou trvá len niekoľko minút, výnimočne môže trvať aj hodiny a v extrémnych prípadoch aj dni.
Od štikútania si zvyčajne človek pomôže sám alebo odznie samo, len vo výnimočných prípadoch, keď štikútanie trvá extrémne dlho, je potrebné vyhľadať pomoc od lekára, ktorý postihnutému podá sedatíva alebo lieky na upokojenie.
Overené metódy ako prestať štikútať
Existuje mnoho viac či menej fungujúcich metód, ako si pomôcť od tejto chvíle, ktorá dokáže znepríjemniť život, ak príde v nevhodnú dobu. Niekedy je potreba vyskúšať aj viac spôsobov, ako sa štikútania zbaviť.
Medzi najčastejšie rady, ako rýchlo prestať štikútať patria napríklad: jedinec sa má napiť veľkého množstva vlažnej vody, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť a následne na krátku dobu zadržať dych a potom opäť vydýchnuť, nechať sa od niekoho vyľakať (ale nesmie byť na toto vyľakanie pripravený a nesmie ho očakávať) alebo má cucať kocku cukru.
Krkolomné metódy ako rýchlo prestať štikútať
Existujú však aj trochu krkolomnejšie metódy, ktoré môžu pripomínať skôr hodinu telocviku. Medzi najčastejšie rady z tejto skupiny patria napríklad: stúpnuť si na jednu nohu, zdvihnúť ruky a nechať niekoho, aby vám dal napiť studenej vody, alebo si ľahnúť na chrbát a zdvihnúť ľavú ruku a pravú nohu, prípadne naopak.
Rady odborníkov proti štikútaniu
Človek nad niektorými radami musí krútiť hlavou, ale na každého jednoducho môže fungovať niečo iné.
Odborníci však uvádzajú, že na štikútku môžu pomôcť iba tie metódy, pri ktorých dochádza k zmene dýchania alebo k zmene polohy tela štikútajúceho jedinca.