Návody

Nerobte tú istú chybu: Ako správne zariadiť spálňu

Spálňa je miestnosťou, ktorá by mala slúžiť predovšetkým na pokojný spánok. Lenže stále častejšie sa z nej stáva miestnosť, ktorá plní rolí oveľa viac. Nerobte podobnú chybu a naučte sa, ako spálňu správne zariadiť.

Návod ako správne zariadiť spálňu

Na čo by vlastne mala spálňa slúžiť?

Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. V ideálnom prípade by spálňa mala slúžiť iba na kvalitný spánok. Dôležitý je preto výber kvalitnej postele a matraca. Pozornosť by ste mali venovať aj zatieneniu okien, pretože vonkajšie svetlo (či už z umelého pouličného osvetlenia, alebo napríklad od mesiaca v splne) kvalitu spánku narúša.

Lenže realita je dnes trochu iná a spálňa sa v mnohých domácnostiach stáva doslova multifunkčnou miestnosťou.

  • Do spálne umiestňujeme pracovný stôl na prácu z domu.
  • V spálni sa nachádzajú fitness pomôcky na domáce cvičenie.
  • Slúži na uloženie šiat a obliekania.
  • Často tu riešime kozmetiku a make-up.
  • A ide tiež o miestnosť, ktorú využívame na skladovanie.

Prečo tento prístup nie je ideálny?

Hovoríte si, že na uvedenom využití spálne nie je nič zlé? Problém je v tom, že kvalite nášho spánku neprospeje, pokiaľ mozog nevníma celú spálňu ako miesto na odpočinok a na spánok.

Pokiaľ sa do postele presuniete od vedľa umiestneného pracovného stola, telo má problém sa rýchlo prepnúť zo stresujúceho pracovného režimu do režimu odpočinkového.

Potom môžete mať problémy so spánkom – nebudeme môcť zaspať a ráno sa vám naopak bude horšie vstávať. Stôl teda dajte do pracovne alebo do obývačky. Podobne to platí aj v prípade fitness pomôcok v spálni. Prejsť od série klikov a drepov v priebehu pár minút na spanie je skrátka pre naše telo neprirodzené.

Tiež kozmetika a make-up patria skôr do kúpeľne, veci by mali byť uložené v kúpeľňovej skrinke skôr než vystavené na poličke alebo na komode v spálni.

Čerstvo vypraté a žehličkou vyžehlené oblečenie potom uložte najlepšie do samostatnej miestnosti  – do šatníka. Takéto riešenie je samozrejme možné len v novostavbách, kde s vybudovaním šatne počítate. V niektorých prípadoch je možné šatňu ako samostatnú miestnosť vyčleniť pri rekonštrukcii. Alternatívou môže byť paraván, ktorým aspoň túto časť spálne oddelíte od časti odpočinkovej.

Čo v spálni skladovať?

Predovšetkým v bytoch je však pochopiteľné, že nejaký ďalší účel spálne mať musí. Ako ideálna voľba sa preto javí skladovanie.

Ako úložný priestor môže slúžiť posteľ alebo vyššia polica v šatníkovej skrini. Snažte sa tu skladovať veci, ktoré nepotrebujete príliš často. Typicky môže ísť o sezónne veci – napríklad sviatočnú výzdobu alebo vybavenie na hory, resp. v zime plavky. Naopak veci, ktoré potrebujete denne, skladujte napríklad v skriniach v predsieni.

Skúste a uvidíte

Pokiaľ vás trápi nekvalitný spánok, vyššie zmienené kroky môžu byť cestou, ako túto situáciu zmeniť. Urobte zo spálne miesto na odpočinok, relax, meditáciu a spánok.

Po prebudení miestnosť opustite a vráťte sa do nej až pred spaním.  Vaše telo začne spálňu vnímať inak a vám sa bude zaspávať oveľa lepšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button