Ako správne robiť drepy?
Drepy všetci poznáme z hodín telocviku. Málokto ich mal rád, pritom správne prevedený drep má zázračný účinok na tvarovanie nôh a zadku a tiež pre tvorbu svalovej hmoty. Správne urobiť drep však nie je až také jednoduché a veľa ľudí ani nevie ako na to. Nie je to len o tom sa rovno postaviť a ísť do drepu a späť. Ako správne robiť drepy?
Na čo sú drepy dobré?
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, drepy sú veľmi náročné a namáhavé.
Sú ideálnym prostriedkom na posilnenie stehien, lýtok, sedacích svalov, ale aj na posilnenie stredu tela.
Ich najväčšou výhodou je, že ich môžete vykonávať prakticky kdekoľvek, pretože pracujete len s váhou vlastného tela.
Ako má vyzerať správny drep?
Urobiť správne drep ale nie je tak jednoduché. Zle vykonávané drepy nemajú tie správne účinky a môžete si tiež uškodiť – budú trpieť nielen vaše kolená, ale aj chrbát.
Pred cvičením sa nikdy nezabudnite rozcvičiť a zahriať.
Aby ste robili drepy správne, vyžaduje to dostatok koordinácie, sily, ale aj flexibilitu. Bez pružných členkov nie je možné vykonať dostatočne hlboký drep.
Na čo si dať pri vykonávaní drepov pozor?
Správny postoj
Pre správne prevedenie drepu je nutné po celú dobu držať rovný chrbát, hlavu mať vzpriamenú a chodidlá držať asi na šírku ramien.
Drepy vykonávajte plynule a po celý čas majte spevnené brušné svaly a celý stred tela.
Pri poklese do drepu vysúvajte zadok za seba, v hornej pozícii vždy spevnite zadok.
Pozor na kolená
Veľkú pozornosť venujte svojim kolenám. Tie by sa nikdy nemali ohnúť viac ako do pravého uhla, pretože inak dochádza k nadmernému namáhaniu kolenných kĺbov.
Kolená by sa tiež nemali dostať pred špičky nôh. Keď budete svoj zadok tlačiť dozadu, toto by sa nemalo stať.
Hlavu držte vzpriamene a chrbát rovný
Je nutné držať hlavu vzpriamene a mať rovný pevný chrbát, teda žiadne predkláňanie sa alebo naopak zakláňanie. Ak by ste hlavu držali príliš nízko, budete sa hrbiť.
Keď budete dávať hlavu príliš vysoko, budete sa zakláňať príliš dozadu a môžete stratiť balans. Pri vykonávaní drepov sa teda dívajte priamo pred seba.
Päty na zemi
Päty by mali po celý čas zostať na zemi. Ak vás to pri poklese dole vyťahuje na špičky, zapracujte na pretiahnutí lýtkových svalov. Vždy choďte len tak hlboko, aby päty zostávali na zemi.
Pri drepovaní dýchajte správne
Dôležité je tiež správne dýchanie. Pri poklese dole sa zhlboka nadýchnite a intenzívny výdych vykonajte až keď sa vrátite hore do východiskovej pozície.
Takéto dýchanie vám pomôže udržať rovnováhu a chrbtica bude lepšie fixovaná.
Rôzne varianty drepu
Existuje veľa variantov robenia drepov, ktoré sa líšia náročnosťou. Môžete drepovať s činkami, s cvičebnou gumou, s veľkou činkou, v širokom postoji, atď.
U všetkých variantov drepu je potrebné dbať na správne prevedenie.
Ak máte pri cvičení možnosť prevedenia drepu sa skontrolovať v zrkadle, využite to. Správne prevedený drep je predsa ten najúčinnejší a nespôsobíte si žiadne zranenie.