Domácnosť

Ako opraviť popraskanú stenu?

popraskana stena a jej údržbaDôvodov popraskania steny môže byť hneď niekoľko. Materiál domu predsa stále pracuje. Ako opraviť popraskanú stenu? Väčšinu prasklín môžeme pomerne jednoducho opraviť. Namiesto sadry však použijeme vhodný tmel. Poďme sa teda pozrieť v tomto článku na to, ako bojovať s popraskanými omietkami, múrmi a stenami a čo proti tomu robiť.

Čo je potrebné ak chcete opraviť popraskanú stenu:

  • tmel
  • špachtľa
  • metlička
  • rozprašovač

ako na popraskanú stenuPríprava na nanášanie tmelu je pomerne jednoduchá. Metličkou či tvrdším štetcom zmetiete nečistoty z povrchu omietky. Niektoré tmely vyžadujú zvlhčený popraskaný múr.

K zvlhčeniu vám bude bohato postačovať bežný rozprašovač. Ak sú praskliny príliš úzke, aby do nich tmel prenikol, prasklinu rozšírite napríklad špachtľou, s ňou by vám to malo ísť celkom jednoducho.

Ako vymaľovať popraskanú stenu?

Ak budeme chcieť aj vymaľovať, mali by sme na to myslieť už dopredu. Ak máme biele steny a praskliny nie sú príliš viditeľné, moderné tmely bielej farby vám ich zakryjú, bez toho aby ste museli znovu maľovať.

popraskaná stenaPrípravu máte na konci. Začnete s nanášaním tmelu. K tomu  použijete aplikačnú pištoľ. Ak je prasklina príliš hlboká, nanášate vo fázach. Inak bude trvať príliš dlho, než vám materiál zaschne.

Tmel spravidla pri vyschnutí zmenšuje svoj objem. Preto nanášate tmel tak, aby trošku vyčnieval z praskliny nad povrch. Pre malé praskliny bude postačovať, keď akrylový tmel budete nanášať prstom. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Čo spraviť s popraskanou stenou na záver?

Pred nanesením poslednej vrstvy tmelu sa prasklina prelepí v pozdĺžnom smere výstužnú páskou. Prebrúsenie povrchu je dobré nechať radšej až na ďalší deň, kedy výplň praskliny dokonale vyschne. Používajte len taký tmel, ktorý je vhodný – teda interiérový alebo exteriérový.

Tip

Nepoužívajte sadru. Je krehká a veľmi zle sa upravuje. Moderné tmely majú oveľa lepšie úžitkové vlastnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button