Vzťahy

Ako napraviť vzťahy v rodine?

dobre vzťahy v rodineV živote sú chvíle, kedy sa dokážeme rozkmotriť i s najlepším priateľom, matkou, alebo sestrou. Obvykle nezhody trvajú len pár dní či týždňov, avšak niekedy sa stane, že kedysi blízki ľudia sa na seba, až dokonca života ani nepozrú, nehovoria spolu alebo prehovoria, ale len tým najhorším možným tónom. Je to ale nutné? Je možné s tým niečo robiť? Ako napraviť vzťahy v rodine?

Rodina je základ!

Rodina je základom spoločnosti. V rodine majú deti nachádzať lásku, pocit bezpečia, istoty. Mnoho rodičov nemá v dnešnej uponáhľanej dobe na svoje deti čas, a tak v rodine často menej a menej komunikujeme.

Rodina ale nie sú len rodičia a deti, ale aj starí rodičia a ďalšie širšie príbuzenstvo. Niekedy sa s príbuznými veľmi nevídame, aj keď napríklad býva v rovnakej obci, a tak máme potom problém s nadviazaním komunikácie.

Často potom dochádza k tomu, že si rôzne reči, postoje, názory a napríklad aj mimiku, vykladáme úplne inak, než tomu je v skutočnosti. A to len vďaka tomu, že sa s príbuznými skrátka tak málo vidíme a nepoznáme ich.

Najväčšie boje medzi nevestou a svokrou!

Najviac problémov ale vzniká tam, kde sa stretáva viac generácií naraz. Nie je výnimkou, že v dvojgeneračnom dome bývajú rodičia a syn s rodinou, ale vďaka vzťahu svokra – nevesta, spolu rodiny nekomunikujú.

Prostredie, v ktorom žijeme ale ovplyvňuje naše konanie, veľakrát aj správanie našich detí.

Nielen z tohto dôvodu by sme sa mali starať o to, aby sme všetky nezhody a problémy odstránili a pokúsili sa rodinné vzťahy napraviť. Ale ako?

Je to vôbec možné?

ako napraviť vzťahyÁno, urovnať vzťahy v rodine možné je, ale za určitých predpokladov. Najskôr je nutné, pokúsiť sa s druhým človekom pohovoriť.

Má aj on záujem na tom, aby sa vaše vzťahy dali do poriadku?

Ak zmierenie odmieta a nechce o celej veci počuť, mali by ste tomu dať čas, možno si to nakoniec rozmyslí, momentálne ale rozhodnutie rešpektujte. Bohužiaľ s tým zatiaľ naozaj nič neurobíte.

Odsťahujte sa!

Bývate pod jednou strechou so svokrou, matkou alebo iným rodinným príslušníkom, ktorý vám lezie viac a viac na nervy? Hádky sú na dennom poriadku? Nemôžete sa dohodnúť ani na tom, aký bude pri vstupných dverách koberček?

nevesta a svokraRobíte si napriek, navyše všetky nezhody prenášate ešte na deti? Ak je to len trochu možné, odsťahujte sa! Alebo si aspoň vybudujte vlastný vchod!

Možno, ak zdieľate spoločné priestory, ako kuchyňa, alebo kúpeľňa, úplne postačí, keď budete mať každý svoje.

Dve ženy sa skrátka pri jednej platni ťažko znesú – to je stará pravda.

Nebojte sa zmeny!

Neznamená to, že po radikálnej zmene rodinné vzťahy nadobro pochováte! Práve naopak! Mnohým nevestám sa po tomto rozhodnutí zmenil život a alergia na svokru je razom preč!

Dôvod rozkolu medzi vami!

Ak docielite toho, že príbuzný celú vec riešiť chce, ste na dobrej ceste. Sadnite si a porozprávajte sa úprimne a bez emócií. Nevyhýbajte sa príčine problému medzi vami, naopak, preberte to, čo medzi vami visí a pokúste sa vec vyriešiť.

Sú ale v živote veci, na ktorých sa nemusíte nikdy zhodnúť. Pokúste sa dohovoriť pravidlá, napríklad také, že o danej veci nebudete hovoriť, donekonečna to jeden druhému nebudete pripomínať atď.

Urobte za vecou hrubú čiaru a choďte ďalej.

Pracujte na vzťahoch v rodine!

Myslíte, že, keď si podáte ruky, je všetko zase dobré a ďalej sa o to už nemusíte zaujímať? To nie je tak úplne pravda. Ak chcete mať dobré vzťahy v rodine neustále, musíte na nich pracovať.

A ako?

  • Navštevujte sa! Vždy ale buďte ohlásení dopredu.
  • Zaujímajte sa o svojich príbuzných! Pýtajte sa, komunikujte!
  • Nevynechávajte spoločné oslavy!
  • Témy, na ktorých sa nezhodnete, radšej nechajte ,, na pokoji „

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button