AkoaPreco.com > Záhrada > Ako strihať živé ploty?

Ako strihať živé ploty?

ako strihať živé ploty správneŽivé ploty sú jednou z najkrajších ozdôb každej záhrady. Aby sa však jednalo vždy o ozdobu, tak je potrebné sa o živé ploty správne starať. Živé ploty vyžadujú pravidelnú starostlivosť, je potrebné ich strihať, jedine tak budú mať tvar, aký potrebujeme. Nie každý má so strihaním živého plota nejaké skúsenosti, preto je vhodné si najskôr zistiť, ako živé ploty správne strihať.

 

Záhradné nožnice na strihanie živých plotov


Bez záhradných nožníc plot neostriháte, vybrať si ich môžete celú radu. Vždy si vyberajte elektrické alebo benzínové nožnice, ak máte plot vysoký, tak si vyberte predĺžené nožnice. Nevyberajte si nožnice s káblom, zbytočne vám kábel bude pri práci prekážať.

strihanie živých plotov okolo domuAk uprednostníte elektrické nožnice na strihanie živých plotov, tak skôr s akumulátorom. Je dôležité, aby záhradné nožnice boli ľahké a ľahko sa vám s nimi pracovalo, odporúčaná je ergonomická rukoväť. Ak máte aj ručné nožnice, tak tie používajte skôr ako doplnok, inak sa s nimi zbytočne narobíte.

Nízke a stredne vysoké živé ploty

Živé ploty, ktoré vám siahajú do výšky pŕs, tak tie môžete strihať jednoducho tak, že sa postavíte k plotu bokom a oblúkovými pohybmi zostrihávame plot. Dajte pozor, nech celý plot striháte rovnakým štýlom, inak nebude rovný.


Vysoké živé ploty

Ak je váš živý plot vysoký, tak využite predĺžené záhradné nožnice, ktoré umožnia nastavenie uhlu kosenia časti voči tyči o 90° a viac. Plot už nemusíte strihať bokom, ale pokojne môžete byť kolmo k plotu a rovnomerne strihať, opäť dodržujte pravidelnosť a nemennú techniku strihania.

Hornú časť plotu zostrihneme zo zeme, len si opäť nastavte správny sklon a pomaly postupujte pozdĺž plota, pokiaľ nebude vršok vyrezaný. Ak máte iba malé nožnice, nepredĺžené, tak si musíte zaobstarať plošinu alebo pracovať z rebríka, ale je to zbytočne náročné riešenie.

úprava živého plotaVhodné obdobie na strihanie živých plotov

Živé ploty, ktoré sú zelené iba na jar a v lete, strihajte len v zime a v období vegetačného pokoja. Strihajte ich vždy v zime a začiatkom augusta, neskôr nie, aby ste nerušili hniezdiace vtáky.

Vždyzelené ploty strihajte na jar, tesne pred pučením, a potom až na jeseň.

Tip

Tvarovanie živých plotov


Pokiaľ chcete plot, alebo stromčeky, špeciálnych tvarov, tak si okolo nich postavte konštrukciu z tvrdého drôtu alebo pletiva. Môžete si tiež urobiť konštrukciu z latiek, a ploty si zostrihať podľa geometrických tvarov.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.