AkoaPreco.com > Etiketa > Ako sa správať na súde?

Ako sa správať na súde?

ako sa správať na súdeČi už človek chce alebo nie, je možné, že sa bude musieť jedného dňa dostaviť na súd. Napríklad ako jedna zo strán sporu, obžalovaný, svedok či len ako návštevník, ktorý sa zo zvedavosti na nejaké to súdne pojednávanie prišiel pozrieť (na to má, samozrejme, každý právo, keďže súdne konania sú verejné, ale verejnosť môže byť z vážnych dôvodov vylúčená – napr. prerokovanie tajných informácií, ochrana maloletých, atď., vyhlásenie rozsudku je vždy verejné). Preto je dôležité, keď už taká chvíľa nastane a my na súd naozaj ideme, vedieť, čo od toho čakať, a ako sa na to pripraviť. Účelom tohto článku je podať základné informácie o tom, ako sa v súdnej sieni počas pojednávania správať, ako sa obliecť a čoho sa vyvarovať. Ako sa správať na súde?

Ako sa obliecť na súd a správanie


Šaty robia človeka, preto je potrebné zvoliť vhodný odev. Nemusí to byť priamo oblek alebo niečo také. Pre pánov je možné odporučiť, napr. sveter, pod ktorý sa hodí košeľa (kravatou, samozrejme, nič nepokazíte) a pre dámy blúzka, sveter, nohavice, príp. sukne vhodne zvolenej dĺžky.

Voľte skôr menej výrazné farby. Keď si na seba vezmete otrhané rifle a vyťahanú mikinu, nikto vás, pravdepodobne, zo súdnej budovy nevykáže, ale je to veľmi nevhodné a dávate tým o sebe veľa najavo.


Vstup do súdnej budovy

Pri vstupe do súdnej budovy budete musieť prejsť kontrolným rámom, ktorý zistí, či pri sebe nemáte, napr. zbrane a ďalšie predmety, ktoré sa nezlučujú s prítomnosťou v budove súdu.

ako sa pripraviť na súdPríďte včas, nájdite sieň, v ktorej bude konanie prebiehať a počkajte na chodbe, popr. v miestnosti pred súdnou sieňou. Určite nie je na škodu si pred vstupom prečítať „Poučenie pre osoby vstupujúce do pojednávacej siene“, ktoré by tam malo byť vypísané. Pred vstupom vypnite mobilný telefón. V celej budove súdu je zakázané fajčiť.

Priebeh súdneho pojednávania

správanie sa a etiketa na súdnom pojednávaníTeraz už k samotnému priebehu súdneho pojednávania. Dôstojnosť, vážnosť a celý priebeh konania nesmie byť nijako narušený.

Nezabudnite, že ste priamo prítomní výkonu štátnej moci a rozhodovania menom republiky. Predovšetkým je zakázané hovoriť, samovoľne sa pohybovať po súdnej sieni, jesť, fajčiť, atď. Rokovanie súdu riadi sudca, a teda každý sa jeho pokynom musí podriadiť.

Tip


Nezabudnite si vziať občiansky preukaz, ktorým sa súdu preukážete. Správať sa na súde podľa predpisov a podľa etikety nie je nič zložité a nemusíte sa vôbec obávať, že sa dostanete do nejakej trápnej situácie.

Varovanie

Tento článok slúži len na informatívne účely.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako si správne vyberať oblek

Ako vyberať oblek?

Oblek v dnešnej dobe predstavuje už neoddeliteľnú súčasť pánskeho šatníka. Mnohokrát oblek patrí ku klasickému …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.