Úvod / Ako si vybrať / Ako vybrať stan?

Ako vybrať stan?

Ako vybrať stanAk dávate pri spaní v prírode prednosť nocľahu v stane, oceníte rad vlastností. Napríklad možnosť stan rýchlo a jednoducho rozložiť, postaviť a zložiť, alebo jeho lepšie vodeodolnosť pri výdatnom daždi. A to obzvlášť, ak stanom s celou rodinou. Stany dostupné v bežných e-shopoch alebo outdoor obchodoch pochádzajú od rôznych výrobcov, majú rôzne farby, tvary, vyspí sa v nich rôzny počet ľudí a líšia sa v mnohých ďalších parametroch. Vybrať stan sa preto môže javiť veľmi obtiažne, ak sa však budete riadiť týmto návodom, uvidíte, že výber nového stanu zvládnete relatívne ľahko.


Čo je na výber stanu potrebné:

  • Na aký účel stan chcete
  • Pre koľko ľudí
  • Ak budete stan nosiť so sebou alebo voziť vozidlom
  • Koľko peňazí chcete do stanu investovať

Ako často stanujete?

rodinný stanAk chcete vybrať stan, najprv sa sami seba spýtajte, koľko dní v roku máte v pláne stan používať, a tiež, kam s ním mienite jazdiť (na hory, do kempu, k vode)? Budete stanovať v snehu, na skale alebo na piesku? Budete jazdiť autom alebo si všetko ponesiete na chrbte.

Terén a ročné obdobie stanovania ovplyvňuje, ktorý typ stanu je pre nákup najvhodnejší. Na výber máte stany niekoľkých tried, tých z najnižšej triedy sú určené pre bežné kempovanie v kempoch niekoľko dní v roku.

Stany strednej triedy sú vhodné pre stanovanie pri vode, na horách a frekventovanejšie výlety. Stan do extrému je určený k zimným pobytom v snehu.

Veľkosť stanu

Váš nákup nového stanu ovplyvňuje počet osôb, pre ktorý bude stan určený. Zvyčajne sa stretnete so stanmi pre 2 alebo 3 osoby, väčšie stany sú potom často už rodinného typu. Pri výbere nového stanu majte na pamäti, že 1 osoba by pre seba mala mať v stane priestor cca 60 cm na šírku (pre stanovanie v zime počítajte s ešte väčším priestorom).

Na dĺžku by potom stan mal presahovať výšku toho najvyššieho aspoň o 25 cm. Istý vplyv má aj výška, v stane môžete chodiť po štyroch, po kolenách alebo rovno bez ohnutia.


Ako vybrať stan podľa tvaru a konštrukcie

Kúpiť si môžete oválny, kopulovitý alebo tunel. Vôbec tým najrozšírenejším typom stanu sú kupolovitého tvaru. Tunely sú najľahšie a ich priestor býva zužitkovaný najefektívnejšie. Negatívom tunelov je jeho nestabilita.

Najviac sa predávajú klasické kupolovité stany, keďže jeho stavba je najjednoduchšia a najrýchlejšia. Ani stabilitu tu nemusíte riešiť. Kupolovité navyše môžu mať aj malú predsieň, viac vchodov alebo clonu. Viac vchodov predstavuje výhodu pri vetraní.

Konštrukciu tvoria hliníkové, duralové alebo sklolaminátové prúty. Medzi tie najlepšie stany patria tie, ktoré majú tyče z kompozitných materiálov (sklolaminátu).

Materiál stanu

ZAJO stan žltý

Dôležitým faktorom pri výbere stanu je samozrejme materiál, z ktorého je vyrobený. Použité materiály veľmi významne ovplyvnia funkčnosť, hmotnosť, životnosť a samozrejme aj cenu.

Stany sú jednoplášťové alebo dvojplášťové. Dvojplášťové sú vyrobené z 2 vrstiev, ktoré zabraňujú tomu, aby sa para vyzrážala priamo vo vnútri stanu. Vďaka dvom vrstvám budete mať vnútri stanu sucho a príjemne.

Stan by mal byť ušitý z kvalitnej syntetickej látky so záterom s polyuretánu, tie modernejšie potom zo silikónu. Švy na stane by mali byť prekryté nepriepustnou páskou.

Vetranie môže fungovať v podobe okien, vchodov, ale aj otvorov v streche. Dôležitou pozitívnou vlastnosťou stanu je tiež ohňovzdornosť.

Nepremokavosť stanu

Nezabudnite na vodeodolnosť! Pre bežné stanovanie si vystačíte s vodeodolnosťou 2000 mm. Tie najodolnejšie stany majú potom odolnosť až 6000 mm. Vodeodolné musí byť aj podlahy a to na naše podmienky minimálne 5000 mm vodného stĺpca.

Farba stanu

Aj keď sa vám to nemusí pripadať dôležité, vybrať stan podľa farby nie je žiadnou malichernosťou. Vo svetlom stanem sa budete lepšie cítiť a neláka dovnútra toľko hmyzu. Tmavšie stany zase naopak tlmia slnečné svetlo, čo niekto ocení, avšak iní to považujú za negatívum.

Cena


Vybrať stan si môžete už za 30 eur, ale zázraky od takéhoto stanu nečakajte. Tie lepšie stany potom u nás kúpite už cca za 100 eur. Rodinné stany potom od 250 – 450 eur. Oplatí sa počkať na výpredaje stanov po sezóne. Aby vám neunikla prípadná zľava, nechajte si z väčších e-shopov zasielať newsletter do e-mailovej schránky.

Verím, že teraz si už viete správne vybrať stan podľa vašich predstáv a očakávaní. Veľa šťastia! 


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Jeden komentár

  1. Na stanovačku sa dá využiť aj párty stan 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.