Úvod / Zdravie a krása / Ako na zubné kazy?

Ako na zubné kazy?

ako na zubné kazyZubné kazy sa netvoria len na mliečnych zuboch. Ak si s pravidelnou návštevou zubného lekára nerobíte ťažkú hlavu a myslíte si, že zubný kaz sa týka len detí s mliečnymi zubami, radšej si prečítajte nasledujúci článok. Spoznať rané štádium zubného kazu doma je totiž takmer nemožné, pretože nebolí. A ak máte strach zo zubárov a bolesti, vedzte, že sa kaz dnes dá liečiť aj bez vŕtania. Ako na zubné kazy?

Ako vznikajú zubné kazy?


správna hygiena zubov proti zubným kazomZubný kaz väčšinou vzniká kombináciou nedostatočnej zubnej hygieny. Nevhodne zvolená strava je ďalšou príčinou vzniku zubného kazu. Dôsledkom je narušenie zubnej skloviny, ktorá chráni povrch zubov. Baktérie v podobe lepkavého zubného povlaku ostávajú na zube, kde ďalej pôsobia a vzniká kaz.

Kde zubné kazy vznikajú?


Ohrozené vznikom zubného kazu sú predovšetkým rôzne nerovnosti zuba, akými sú praskliny, mostíky, korunky alebo medzery medzi dvoma zubami.

zubný kazPri podozrení na kaz by mal postihnutý vyhľadať zubného lekára, pretože ak sa nelieči, diera v zube sa prehlbuje a pri koreni zuba môže spôsobiť bolestivý hnisavý zápal.

Často je potom jediným riešením chirurgický zákrok. K zubárovi by mal každý dochádzať minimálne raz ročne, lekár tak môže kaz odhaliť už v začínajúcom štádiu, napríklad vďaka röntgenovému snímku alebo pri vyšetrení laserom a liečba potom nie je toľko bolestivá ako v prípade rozšíreného zubného kazu.

Ako sa zubné kazy liečia?

Zubný kaz sa tradične lieči vŕtaním, kedy sa zubný kaz vyvŕta a vzniknutá diera sa vyplní tzv. plombou. Pacient si môže vybrať z amalgámu, kompozitnej živice a skloionomerními cementmi. Každá z výplní zubného kazu má svoje výhody a nevýhody, a s vhodným výberom by vám mal byť schopný váš lekár poradiť. Ďalšou možnou metódou liečby zubného kazu sú koncentrované fluoridy alebo ozón – tzv. ozónoterapia.

Tipy


Najlepšie je, samozrejme, snažiť sa tvorbe zubného kazu predísť. Lekári odporúčajú čistenie zubov po každom jedle. Ako si zuby čistiť správne, vám ukáže váš zubný lekár, nezabúdajte aj na čistenie medzizubných priestorov niťou alebo medzizubnou kefkou a na používanie ústnej vody.

Ako na zubné kazy?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vybranie antikoncepcie

Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

Antikoncepcia a plánované rodičovstvo, obzvlášť v tejto dobe, je dozaista dôležitou záležitosťou. Ženy by si mali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *