Návody

Ako poslať balík?

odoslanie balíka na dobierkuChcete poslať balík a to je jedno či niekde na slovensku alebo do zahraničia? Poradíme vám všetko čo potrebujete vedieť k tomu aby ste bezpečne a zaručene odoslali balík.

Dopravcovia, cez ktorých môžete poslať balík:

  • Slovenská pošta – asi ani netreba predstavovať ďalej, všetci ju veľmi dobre poznajú

Okrem Slovenskej pošty môžete poslať balík pomocou kurierských služieb napr. GLS alebo DPD.

Postup, ako predmet správne zabaliť a poslať balíkom

Predmet

Musíme mať k dispozícií predmet, ktorý chceme poslať. Napríklad predáme mobilný telefón, ktorý už nepoužívame. Predmetom bude teda telefón.

Krabica

ako poslať balíkKrabicu na predmet, ktorý chcete poslať, môžete zohnať kdekoľvek. Buď máte nejakú doma (napríklad krabice od topánok, od domácich spotrebičov, od mobilného telefónu …), alebo niekde v obchodnom dome, supermarkete, hypermarkete – napríklad v hypermarkete Kaufland, Lidl alebo v nejakom inom supermarkete môžete blízko pokladní nájsť krabice vyradené pracovníkmi obchodného domu na účely nakupujúcich.

Krabicu si beriete zadarmo a podľa vlastnej ľubovôle – koľko chcete a akýchkoľvek veľkostí. Krabicu je možné zakúpiť aj na pošte, v cene za niekoľko desiatok centov.

Protinárazová obálka

Nemusíme posielať tovar vždy v krabici, ale ak sa jedná o niečo menšie (napríklad retiazka, časopis, slúchadlá k mobilnému telefónu …) môžeme použiť bublinkovú obálku, ktorú nájdeme určite v každom papiernictve.

Je mnoho rôznych veľkostí. Obálky stojí pár centov, priemerne 0,1 – 0,2 € a sú dobré v tom, že sa v nich predmet nezničí.

Predmet v krabici

Predmet vložíme do krabice, kde ho starostlivo zabezpečím proti nárazu či poškodeniu (napríklad vložíme do krabice, kde je voľné miesto, pokrčené noviny, kúsky polystyrénu, vatu a pod.).

V bublinkovej obálke je poškodenie už zabezpečené bublinkami (zvnútra), takže toto opatrenie robíme prevažne u predmetov, ktoré posielame v krabici.

Zabalenie krabice

posielanie balíka na pošteAkonáhle predmet v krabici starostlivo zabezpečíme, obalíme krabicu do akéhokoľvek baliaceho papiera. Pokojne aj vianočného, ​​ale najlepšie bieleho.

Ak nemáte baliaci papier, môžete postrihať igelitovú tašku a použiť ju namiesto papiera – pošta taký spôsob zabalenia balíka toleruje.

Poštové adresy

Nutné však je nalepiť na krabicu dva štítky (ak sme použili biely papier, štítky lepiť nemusíme, ale iba napíšeme na papier adresy) – jeden do pravého dolného rohu a druhý do ľavého horného rohu. V ľavom hornom rohu bude naša adresa, ktorú mierne prečiarkneme krížom. Priamo pod túto adresu, pokiaľ sa jedná o dobierku, napíšeme slovo „Dobierka: 11,50€“ s vami uvedenou sumou (11,50€ slúži len ako príklad) a pod toto slovo dobierka napíšeme ešte „Slovami: jedenásť eur päťdesiat centov“, na to nezabúdajte.

Peter Novák
Dolná 564
232 65 Zvolen
DOBIERKA: 11,50 Sk
Slovami: jedenásť eur päťdesiat centov

Ak však posielate doporučený balíček tak, slova „Dobierka…“ ani „Slovami …“ na balík nepíšeme. Do pravého dolného rohu napíšeme adresu príjemcu balíka (popr. kupujúceho). Bude v normálnom tvare, v ktorom sa adresy píšu.

Jana Nováková
Horná 198
987 65 Bratislava

Podací lístok

Keď chceme poslať balík musíme vyplniť podací lístok, čo znamená, že balík posielame doporučene. Je to klasický postup. Vyplniť podací lístok je veľmi jednoduché – napíšete na neho vašu adresu a adresu príjemcu a v prípade dobierky napíšete cenu.

Ak posielate dobierkou, musíte vyplniť ešte poštovú dobierkovou zloženku C – je to jednoduché, opäť stačí napísať len adresy a čiastku v €. Zloženky či podacie lístky si môžeme zadarmo vziať, akýkoľvek počet chceme, a doma si ich vypísať a na pošte len podať pani za prepážkou, aby sme sa s vyplňovaním nemuseli zdržiavať na pošte.

Poštovné

Poštovné je rôzne. Závisí od hmotnosti a rozmeru balíčka. U oblečenia je výška poštovného väčšinou okolo 2 € (pri zaslaní dobierkou cca 3 €), pri ťažších a väčších veciach je cena vyššia.

Ak predmet, ktorý je v balíku predávame, základom a cieľom je dostať od kupujúceho peniaze. Aké sú možnosti?

Kupujúci zašle peniaze na náš bankový účet

návod ako poslať malý balík na pošteKupujúceho informujeme o tom, kedy balík pošleme, dohodneme sa na cene poštovného a oznámime kupujúcemu číslo nášho bankového účtu, aby nám na neho mohol peniaze za predmet poslať.

Popr. je dobré dohodnúť sa na variabilnom či konštantnom symbole, ktorý slúži pre identifikáciu platby.

Najlepšie je pre predávajúceho počkať, kým peniaze na účet neprídu. Ihneď, ako naša banka zaznamená pripísanie čiastky na náš bankový účet, môžeme poslať balík bez starostí, pretože peniaze sme za neho už dostali.

Prídeme teda na poštu, kde vyplníme len podací lístok a balík pošleme. Týmto pre nás je obchod uzavretý a len čakáme na správu od kupujúceho, či balíček dorazil, a ako je spokojný.

Kupujúci platí dobierkou

S kupujúcim sme sa dohovorili na tom, že chceme poslať balík na dobierku. Čo to teda znamená? Kupujúci nám dá informáciu o jeho adrese – to nám postačí k poslaniu balíčka. My pripravený balíček donesieme na poštu, kde vyplníme poštovú dobierkovú zloženku  a podací lístok.

Dobierkovou zloženku máme v dvoch formách – buď chceme peniaze, ktorý príjemca balíčka zaplatí, poslať na našu adresu a alebo na náš bankový účet – to si vyberie každý podľa seba ako mu viac vyhovuje.

Pošta balík odošle na adresu kupujúceho, ktorú uvádzame v zloženke a v podacom lístku, a ihneď ako dorazí balík na adresu kupujúceho, kupujúci poštárke zaplatí čiastku predmetu a poštovného.

Pošta nám potom dodá do poštovej schránky útržok zo zloženky, v ktorej je žiadosť na vyzdvihnutie peňazí na pošte – postačí na to tento útržok, ktorý dostaneme do schránky a náš občiansky preukaz (ak ho osoba nemá, postačí iný preukaz totožnosti). Peniaze nám pošta vyplatí a je to.

Ako poslať balík do zahraničia

Ak chceme balík poslať do zahraničia platí všetko vyššie uvedené. Navyše si ale dajte pozor na tieto záležitosti, ktoré by vás mohli zmiasť, alebo ktoré by vám mohli spôsobiť problém.

Nezabudnite uviesť kompletnú adresu vrátane cieľovej krajiny, kam balíček posielate. Zem, pokiaľ sa nejedná o Slovensko, uveďte pre istotu anglicky (napr. namiesto Nemecko napíšte Germany, a pod.)

Pri posielaní do zahraničia nemožno poslať balík na dobierku. Možné to je len na Slovensko cez špeciálny formulár, pre to určený.

Tarify Slovenskej pošty pri posielaní do zahraničia nie sú príliš výhodné, často sa oplatí využiť iné dopravné služby.

Balíčky posielam už niekoľko rokov a ani raz sa mi nestalo, že by mi pošta nejaký stratila alebo mi dodala poškodenú vec. Samozrejme, takéto prípady sú, ale sú to výnimky. Ak niečomu nebudete rozumieť, alebo Vám bude chýbať v tomto článku nejaká informácia, napíšte pod článok komentár a ja Vám veľmi rada poradím, popr. chýbajúce informácie doplním.

Ďalšou možnosťou ako poslať balík a získať potrebné informácie k tomu, je spýtať sa zamestnankýň pošty priamo na  pobočkách pošty, väčšinou sú veľmi milé a vždy radi pomôžu a poradia. Prajem veľa šťastia pri posielaní balíčka!

Poznámka: Pri posielaní balíkov si môžeme priplatiť za rôzne služby, ako je napríklad cenný balík, poistenie balíčka apod. To už je len na nás. Napríklad keď posielame niečo cenné, ​​ako napríklad kameru alebo drahý mobilný telefón, je lepšie si balík poistiť na cenu, ktorú predmet v balíku má (cena poistenia môže byť aj vyššia) – to je dobré na to, keby sa balík stratil, že vám pošta poistnú sumu vyplatí.

Podobné články

1 komentár

  1. Dobrý deň prajem. Chýba mi tu info o neskladných balíkoch. Od balenia,možnej poznámky o neskladnosti alebo ďalšieho tlačiva.Možné je zabaliť zviazaním a vo veľkom čiernom sáčku s nalepenými adresami? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
    S pozdravom Balážová

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button