Domácnosť

Ako postaviť kováčňu?

postaviť kováčňuKaždý, čo i len trochu zručný remeselník, ktorý pracuje s kovmi si túži postaviť kováčňu, ktorú bude mať len pre seba. Práca kováčov bola vždy obdivovaná, už odnepamäti sa jednalo o vznešené remeslo a platí to aj v dnešnej dobe. Služby kováčov sú veľmi vyhľadávané a to predovšetkým v oblasti umeleckého kovania. K tomu, aby mohol kováč vykonávať svoju prácu si potrebuje postaviť kováčňu. Vytvorenie kováčne však nie je nadľudská úloha, ako si môže veľa ľudí myslieť. Je dôležité sa držať základných bodov a kováčňu si môže vytvoriť každý.

S čím treba počítať ak si chcete postaviť kováčňu

Najprv sa rozhodnite, či budete v kováčskej dielni pracovať sami, či v nej budete pracovať len občas alebo či sa bude jednať o celoročnú kováčňu.

ako postaviť kováčňuJe potrebné si zabezpečiť priestory pre kováčňu, preto si kováčňu buď postavte alebo nájdite vhodné priestory.

Pre jednotlivcov počítajte s minimálnymi rozmermi 3×4 metra, pre viac ľudí je potrebné počítať s väčším priestorom. Podmienkou by malo byť pevné murovanie a aj podlaha a ďalej možnosť jednoduchého vetrania.

Základom je komín, ktorý bude odvádzať dym. Postavte ho buď ako murovaný alebo ako oceľový komín. Odporúčaný prierez je 900 cm štvorcových a jeho výšku orientujte podľa výšky ostatných komínov. Súčasťou komína bude aj kryt na spaliny.

Vyhňa

Ak si chcete postaviť kováčňu, dozaista rátajte aj s vyhňou. Vyhňa je nevyhnutnou časťou celej kováčne. Pre amatérske účely je možné použiť staršiu vyhňu, poháňanú šliapaním, alebo môžete použiť modernú vyhňu, ktorá má už elektrický ventilátor. K vyhni si zaistite prístup z troch strán.

postavienie kováčneVýber nákovy máte z rôznych veľkostí. Čím je nákova väčšia, tým lepšie sa vám na nej bude pracovať.

Ideálna váha je od 100kg. Pod nákovu si musíte umiestniť tiež klát. Jeho dĺžku regulujte tak, aby bola ideálna pre vaše kovanie. Klát nesmie byť vratký a musí sedieť pevne na zemi. Nákovu k nemu následne pevne pripevnite skobami alebo čapmi.

Buchar je dnes už nevyhnutnosť každého kováča. Buchary sa líšia podľa veľkosti. Vyberte si taký, ktorý by ste najviac využili. Jedná sa pravdepodobne o najväčšiu investíciu z celej kováčne.

Pracovný priestor v kováčni

Súčasťou pracovného priestoru musí byť aj pevný kovový stôl a tiež nástroje, ktoré budete potrebovať k práci so železom. V rámci pomôcok si kúpte stojan, ktorý bude obsahovať drôtenú kefu, kliešte, plechový kýbeľ na vodu apod. Pokiaľ nie je dostatočné vetranie, tak si kúpte aj ventilátor.

K svojej práci budete určite potrebovať stojanovú vŕtačku, spájkovačku, zváračku a iné nástroje. Ak sa vám úspešne podarí postaviť kováčňu, môžete začať s vašou tvorbou, veľa šťastia!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button