NávodyDomácnosť

Ako vymeniť prasknutú žiarovku v domácnosti a ako na spadnutý istič?

návod ako vymeniť prasknutú žiarovkuSvetlo domova znamená žiariace žiarovky. Lenže všetko má svoj koniec aj žiarovka niekedy dosvieti a je ju potrebné vymeniť. Ako vymeniť prasknutú žiarovku v domácnosti? Niekedy sa stane, že so žiarovkou súčasne vypadnú poistky, respektíve spadne istič. Ako na spadnutý istič. Aj keď výmena, ľudovo povedané, prasknutej žiarovky v domácnosti určite nebude pre väčšinu z nás neznámy pojem, nasledujúce rady, tipy a metódy na výmenu žiarovky a nahodenie spadnutého elektrického ističa môžu prísť vhod.

Treba si dať pozor na rôzne druhy žiaroviek

úsporná žiarovkaPred tým ak pôjdete vymeniť prasknutú žiarovku treba vedieť, že žiarovky sa vyrábajú v mnohých druhoch, veľké, malé, so širokým a aj úzkym skrutkovaním, silné, slabé a pod a potrebujete vhodný typ novej žiarovky.

Pokiaľ nejde o nejaké zložito zakrytované svietidlo, je jej výmena jednoduchá.

Pokiaľ pri prasknutí, vlastne ide o prehorenie vlákna žiarovky vypadnú aj poistky či ističe, neopravujeme je pred výmenou, aby do svietidlá nešiel žiadny prúd. Ak žiarovka praskla a istič nevypadol, vypneme ho pre daný okruh.

Ako postupovať pri výmene žiarovky?

Ak je žiarovka vo vyššej polohe, postavíme si pod svietidlo pevnú stoličku, ale radšej na to určené schodíky.

Vypálenú žiarovku uchopíme do prstov, pokiaľ nie je ešte horúca, inak radšej chvíľku počkáme alebo si vezmeme kus látky, rukavice a pod. Ak je žiarovka celá, nie je problém s jej vyskrutkovaním, ale keď pri prepálení sklo praskne, je potreba väčšieho umu. Potom vezmeme ploché menšie klieštiky a opatrne pätku vyskrutkujeme.

žiarovkaNovú žiarovku vyberieme z krabičky radšej v rukaviciach. Hovorí sa, že odtlačky prstov spôsobujú menšiu svetlosť a väčšiu poruchovosť.

Vylezieme na stoličku alebo rebríček a žiarovku zaskrutkujeme. Vymeniť prasknutú žiarovku je veľmi jednoduché.

Snáď by sme sa mohli zmieniť o sile žiarovky, tá by mala byť uvedená na krabici alebo na návode od svietidla. Ale inak záleží na veľkosti miestnosti, potreby osvetlenia a tiež na podiele z celkového osvetlenia, ktorý má žiarovka, ktorú vymieňame.

Spadnutý istič

Ak je všetko v poriadku, nahodíme istič, a tým pádom by malo všetko svietiť.

ako-opraviť-elektrickú-zásuvkuMôže sa však stať, že ani po nahodení poistiek sa byt nerozsvieti alebo poistka vypadne okamžite znovu. Potom nebola len chyba v žiarovke, ale je aj inde. Môže ísť o staré svietidlo a niečo sa prepálilo vo vnútri.

Potom je potrebné svietidlo rozrobiť a chybu opraviť. To je niekedy zložité a chcelo by to radšej odborníka.

Chyba môže byť aj inde, potom je potrebné vypnúť, ale radšej vytiahnuť zo zásuviek všetky spotrebiče.

Potom by snáď mohli už ističe naskočiť. Ak sa tak nestane, je chyba v rozvode, a to chce odborníka. Inak postupným skúšaním zistíte, ktorý spotrebič je chybný a je ho potrebné buď opraviť alebo vymeniť.

Pozrite si aj článok: Ako opraviť elektrickú zásuvku?

Pár slov k ističom

V elektrickej rozvodové skrini je u každého ističa uvedené, pre ktorý okruh slúži. Pretože sú v elektrickej sieti tri fázy, je snaha rozdeliť ich rovnomerne po byte aj dome, aby nebola jedna fáza preťažovaná. Preto môžete mať v byte svetlo aj zásuvky na inom ističmi.

Ak chcete vymeniť prasknutú žiarovku tak je táto informácia dostačujúca, pretože rovnako na prvý pohľad zistíte, ktorý istič vypadol, pretože jeho páčka je z pomedzi ostatných ističov jediná v dolnej polohe.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button