Domácnosť

Ako na údržbu plastových okien a ich dlhú životnosť?

údržba plastových okienPlastové okná sú výborné v tom, že sa o ne nemusíte nijako dôkladne starať. Napriek tomu by ste nemali zabudnúť aspoň na základnú údržbu tak, aby sa v priebehu pár rokov nezničili a nebolo potrebné ich vymeniť. Ako na údržbu plastových okien a ich dlhú životnosť?

V článku sa dozviete:

  • Postup údržby
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup údržby plastových okien

Pravidelná údržba plastových okien spočíva v niekoľkých krokoch. Predovšetkým ich niekoľkokrát do roka vyčistite od prachu a ďalších nečistôt, a to vrátane vnútorných strán a tesnenia.

Najviac práce je však ihneď potom, čo okná nainštalujete.

Údržba po inštalácii

ako sa starať o plastové oknaVo chvíli, keď si zaobstaráte nové plastové okná, môže sa stať, že na nich zostanú zvyšky malty, lepidiel či iných materiálov, ktoré sa pri montáži používali. Tie je vhodné odstrániť čo najskôr, kým nedôjde k ich stvrdnutiu, čo by neskôr ich odstránenie len sťažilo.

Po inštalácii okna teda odstráňte všetky zvyšky malty. Ak sú na rámoch, postupujte opatrne tak, aby nedošlo k ich poškriabaniu.

Maltu odstránite pomocou bežných čistiacich prostriedkov, s použitím hubky. Nikdy tieto nečistoty neodstraňujte nasucho.

Na plastové profily okien nepoužívajte príliš agresívne čistiace prostriedky. Tie by mohli narušiť štruktúru plastu. Rovnako tak sa vyhnite používaniu drôteniek či ostrých predmetov, ktoré by okenné profily plastových okien poškriabali.

V prípade, že sú na oknách a ich profiloch zvyšky silikónu, kúpte si špeciálny odstraňovač na silikón.

Pravidelná údržba plastových okien

Pravidelná údržba plastových okien spočíva v ich očistení. Opäť používajte klasické čistiace prípravky a vlhkú handričku. Väčšie šmuhy, prípadne olejové škvrny možno odstrániť pomocou liehového čistiaceho prostriedku. Nezabudnite ani na vnútorné časti okien, kde sa usadzuje najviac prachu a špiny tým, ako okná otvárate.

Gumové tesnenia okien je vhodné čas od času potrieť glycerínom. To by som odporučil hlavne pred príchodom zimy.

veľké plastové oknáNezabudnite tiež na kovanie okien. Jeho očistenie vykonáte tak, že ho premažete pomocou oleja, prípadne mazacieho tuku. Zaistíte tak jeho bezproblémový chod a tiež ho ochránite pred príliš rýchlym opotrebením.

Nezabudnite tiež na čistenie okien, respektíve ich skiel.

Čo je potrebné na údržbu plastových okien?

  • Čistiace prípravky
  • Vlhkú handričku, hubka s vodou
  • Glycerín
  • Mazací tuk

Ako dlho to potrvá?

Pravidelná údržba plastových okien vám zaberie maximálne pár desiatok minút, v závislosti na ich počte vo vašej domácnosti.

Aké budú náklady na údržbu plastových okien?

Pre prípad, že z okien po inštalácii odstraňujete silikón, vyjde vás špeciálny odstraňovač ľahko cez 3 €. Bežné čistiace prostriedky na okná potom stoja už od 2 € a vyššie podľa značky a kvality.

Podobné články

1 komentár

  1. Som rada že som na článok narazila teraz, pretože o tom že by sa u plastových okien malo čistiť gumové tesnenie, som vôbec nevedela, to sa do toho hned cez víkend asi pustím, než príde tá poriadna zima. 😀 Kovanie sme očisťovali hneď prvú zimu čo sme okná mali, hovoril nám o tom predajcu u vekry že je to dobré, ale tento rok to asi necháme byť, s oknami nič nie je takže podľa mňa nie je potreba to robiť znova.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button