Ako si vybrať

Ako kupovať vodný melón?

ako si správne vybrať vodný melónMelón je druh zeleniny, ktorú si dopraje veľa ľudí najmä v lete. Vodný melón s typicky červenou dužinou predstavuje osviežujúci a skvelý spôsob, ako uhasiť smäd a uspokojí chuť na sladké. Obsahuje približne 90 percent vody. Výber zrelého, sladkého a šťavnatého melóna v obchode vyžaduje ale určitú skúsenosť. Vedieť, na čo sa pri výbere melónu zamerať, vám pomôže vyhnúť sa zlým melónom, ktoré sú múčne alebo nemajú chuť. Pri nákupe melónu existuje niekoľko kritérií, ktoré treba mať na pamäti, ako je farba, vôňa a textúra melónu.

Vyberte si dobrý obchod s potravinami, s ktorým máte vyskúšané, že predáva len čerstvé ovocie a zeleninu. Obchod s lepším výberom ovocia a zeleniny pre vás znamená, že budete mať tiež väčšiu šancu nájsť zrelý melón.

Hľadajte lesklé melóny

Zrelé melóny majú zvyčajne horšiu farbu, ale majú lesklý povrch. Vodný melón by mal byť rovnomerne tónovaný. Melónom, ktoré sú na jednej strane svetlejšie a na druhej strane tmavšie, je potrebné sa vyhnúť.

Škvrny na melóne

zrelý červený melónHľadajte na melóne žlté alebo biele škvrny.

Zrelé melóny sú tónované do žlta, zatiaľ čo biela farba znamená, že melóny nie sú zrelé.

Ako zistiť či je melón zrelý?

Chyťte melón do svojich rúk a stlačte ho. Počúvajte, či vám vnútri popraská. Ak áno, držíte zrelý melón. Nestláčajte ho príliš.

Ďalším spôsobom, ako zistiť, či melón je dostatočne zrelý, je držať ho v jednej ruke a druhou rukou ho udrieť. Počúvajte dutý zvuk. Dunivý zvuk prezradí, že je melón zrelý.

Typy melónov

ako rozpoznať zrelý a nezrelý melónMajte na pamäti typ melóna, ktorý chcete. Samičie melóny bývajú väčšie, sladšie a majú menej semien ako samčie.

Podľa kruhov na spodnej strane melónu možno rozoznať samčie a samičie melóny. Dokážu to ale predovšetkým odborníci.

Najvhodnejšie melóny majú dva až tri kilogramy.

Stopka na melóne

Dobrou pomôckou je suchá stopka – tá vám prezradí, že je melón zrelý. Pruhované melóny, ktoré najčastejšie pochádzajú z Grécka, bývajú väčšinou sladšie ako celé zelené zo Slovenska alebo Maďarska.

Nekupujte melón s otlačenou alebo mäkkou šupkou.

Nálepka na melónoch

Nájdite na melóne nálepku, ktorá vám povie, o akú značku ide. Zapamätajte si ju pre nákup melónu v budúcnosti. Ak by ste mali dobrú skúsenosť s touto značkou, oplatí sa nabudúce kúpiť rovnakú. Alebo sa môžete danej značke vyhnúť, ak chuť melóna nezodpovedala vašim predstavám.

Upozornenie

Vodný melón môžete skladovať aj niekoľko týždňov. Počas tejto doby naďalej zreje.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button