Záhrada

Ako nabrúsiť reťaz na motorovej píle?

ako nabrúsiť reťaz na motorovej pílePri práci na záhrade určite mnohí z vás využívajú motorovú pílu. Pomocou nej prerezávate a rúbete stromy, prípadne si pripravujete drevo na kúrenie. Ani u kvalitnej píly sa ale nevyhnete tomu, že po čase dôjde k otupeniu reťaze. Je tak dobré vedieť, ako sa vykonáva jej brúsenie a čo všetko je k tomu potrebné. Ako nabrúsiť reťaz na motorovej píle?

V článku sa dozviete:

  • Prečo ostriť reťaz
  • Kedy je potrebné reťaz naostriť
  • Postup brúsenia reťaze
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady
  • Video

Prečo brúsiť reťaz na motorovej píle?

kedy nabrúsiť reťaz na motorovej píleKeď má motorová píla dobre poslúžiť, je dobre naostrená reťaz úplnou nutnosťou.

Okrem toho, že vám s kvalitne naostrenou reťazou pôjde práca lepšie od ruky, bude tiež oveľa bezpečnejšia.

Naopak, ak je reťaz tupá, môže to spôsobiť nielen horšie rezy, ale tiež veľké vibrácie motorovej píly, čo sa okrem iného prejaví na jej rýchlejšom opotrebovaní. Najmä to uškodí jej motoru.

Kedy je potrebné reťaz naostriť?

Dôležité je vedieť, kedy už je reťaz píly tupá. Spoznáte to pri práci, kedy sa píla bude stále ťažšie zarezávať do dreva.

Pri správnom naostrení reťaze, na pílu počas práce v podstate nemusíte vyvíjať vôbec žiadny tlak. V prípade, že je reťaz už tupá, budete na rezanie musieť využívať oveľa väčšiu námahu.

Postup brúsenia reťaze na píle

Výber pilníka a správny uhol

Pri základnom nabrúsení reťaze si vezmite guľatý pilník. Zuby reťaze potom ostrite pod uhlom asi 30 stupňov. Najlepším pilníkom na klasickú reťaz motorovej píly je v tomto prípade ten, ktorý má priemer 4 milimetre.

Pokiaľ by bol priemer pilníka väčší, prípadne by ste brúsenie vykonávali pod väčším uhlom, mohlo by dôjsť k poškodeniu reťaze a jej zubov.

Vykonávanie ťahov pri brúsení zubov

brúsenie reťaze na motorovej pileBrúsenie vykonávajte tak, že pilník nasadíte na hobľovací zub, skontrolujete si uhol, či je správny (spoznáte ho podľa rysky na ukazovadle) a začnete robiť ťahy smerom od seba, a to s využitím celej dĺžky pilníka.

Tieto ťahy vykonajte vždy asi trikrát. Ak je reťaz veľmi tupá, vykonajte ťahov asi 5. Dôležité je, aby ste pri všetkých zubov vykonali rovnaký počet ťahov.

Zabránite tak tomu, že by každý zub mal inú veľkosť. To by negatívne ovplyvnilo následné rezanie dreva.

Ostrenie vykonávajte tak, že najprv nabrúsite všetky zuby po jednej strane. Potom si pílu otočte a zuby obrúste z druhej strany.

Čo je na brúsenie motorovej píly potrebné?

  • Okrúhly pilník s ukazováčikom s ryskou

Ako dlho brúsenie reťaze potrvá?

Brúsenie reťaze na motorovej píle nie je nijako zložitým a zdĺhavým úkonom. Ak si tento postup osvojíte, zaberie vám brúsenie maximálne päť minút času.

Brúsenie reťaze je pritom nutné vykonávať len asi raz do roka, samozrejme však záleží na tom, ako často s motorovou pílou pracujete.

Aké budú náklady na brúsenie reťaze na motorovej píle?

Základnou pomôckou pri brúsení reťaze motorovej píly je pilník s ukazovadlom. Ceny tohto nástroja sa v obchodoch pohybujú okolo 3 Eur. Dôležité je zvoliť pilník so správnym priemerom.

Video ako nabrúsiť reťaz na motorovej píle

Na videu si môžete pozrieť presný postup brúsenia reťaze motorovej píly s návodom, ktorý bol opísaný vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button