Ako liečiť

Ako odstrániť kožné znamienka?

ako odstrániť kožné znamienkaKaždý z nás má na tele materské znamienka. Jedná sa o pigmentové škvrny, ktoré sú úplne bežné. Len určitá časť z nich sa časom vyvinie v zhubný kožný nádor – melanóm. Odstránenie kožného znamienka, či už z estetického či zdravotného dôvodu, je možné vykonať niekoľkými spôsobmi, vždy však iba odborne. Ako odstrániť kožné znamienka?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Kedy znamienko odstrániť
  • Spôsoby odstránenia znamienka
  • Ako dlho to potrvá
  • Kedy odstránenie znamienka vykonávať
  • Aké budú náklady

Kedy kožné znamienko odstrániť?

Kožné znamienka je možné odstrániť už len z estetických dôvodov, ak ho máte napríklad na mieste, ktoré je viditeľné. Ak však dermatológ zistí, že môžu prejsť v melanóm, je ich odstránenie takmer nevyhnutné

Dermatológa každopádne vyhľadajte v prípade, že dôjde k poškodeniu znamienka. Varovným javom je tiež to, kedy sa kožné znamienko zrazu začne rýchlo zväčšovať, prípadne mení svoj tvar a zafarbenie.

Odbornú pomoc s vyriešením problému je nutné vyhľadať tiež v momente, kedy začne oblasť v jeho okolí hnisať, prípadne znamienko silno svrbí či krváca.

Spôsoby odstránenia znamienka

kožné znamienka na tváriV modernej medicíne sa v zásade používajú tri spôsoby odstránenia znamienok – chirurgické vyrezanie, použitie tekutého dusíka a vypálenie laserom.

Chirurgické vyrezanie

Postup je taký, že dôjde najprv k znecitliveniu znamienka anestetikami. Po niekoľkých minútach sa potom vykoná jeho odstránenie pomocou skalpela. Koža sa následne zošije. Ide o pomerne jednoduchý zákrok, ktorý trvá len okolo štvrť hodiny.

Malou nevýhodou tejto metódy je to, že vám po operácii zostane na mieste bývalého znamienka jazva. Po niekoľkých dňoch navyše musíte ísť na vyťahovanie stehov.

Vypálenie laserom

Úplne bezbolestná metóda na odstránenie kožného znamienka, kedy sa používa laser spolu s oxidom uhličitým. Dochádza tu k obareniu hornej vrstvy kože, pričom sa pokožka ihneď zacelí.

Výhodou tohto spôsobu odstránenia kožného znamienka je to, že u neho nevzniká na „operovanom“ mieste žiadna jazva, metóda je tiež prakticky úplne bezbolestná. Nevýhodou je naopak vyššia cena, ktorú za zákrok zaplatíte.

Použitie tekutého dusíka

Pri tejto metóde tekutý dusík silno ochladí tkanivo, v priebehu niekoľkých sekúnd dôjde k jeho zmrazeniu. Vo chvíli, keď je tkanivo zmrazené, objaví sa pľuzgier. Pod ním sa objaví nová pokožka. Ako náhle pľuzgier zaschne, dôjde k jeho samovoľnému odlúpnutiu.

Ako dlho odtránenie znamienka potrvá?

operácia žĺčnikaChirurgické vyrezanie trvá 15 minút. Je však nutné počítať s následným odstránením stehov, a to niekoľko dní po zákroku.

Odstránenie znamienka laserom je tiež otázkou maximálne 15 minút.

Zákrok pomocou tekutého dusíka je otázkou jednej minúty, kedy dôjde k rýchlemu zmrazeniu postihnutého miesta na koži.

Kedy odstránenie znamienka vykonávať?

Vzhľadom k tomu, že koža, na ktorej došlo k odstráneniu znamienka, je ďaleko citlivejšia na slnečné žiarenie, neodporúča sa zákroky vykonávať v letných mesiacoch.

Najvhodnejším obdobím je jar. Počítajte tiež s tým, že na laserový zákrok budete možno musieť nejakú dobu čakať, sú tu dlhšie čakacie lehoty než u ostatných metód.

Aké budú náklady ak si chcete odstrániť znamienko?

Odstránenie kožného znamienka pomocou tekutého dusíka vás u jedného zákroku vyjde od 18 €. Chirurgické vyrezanie stojí okolo 20 €.

Najdrahším spôsobom je odstránenie kožného znamienka laserom, to vás vyjde minimálne na 35 €. Všetky ceny sú stanovené v prípade, že zákroky nie sú vykonávané so spoluúčasťou poisťovne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button