AkoaPreco.com > Domácnosť > Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka.

Reč je o plesniach na stenách, ktoré sa vyskytujú predovšetkým vo vlhkom prostredí, a to najmä v rohoch stien alebo pri oknách, kde majú dokonalé podmienky na svoj vznik. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú neškodne, verte, či nie, často vám môže ísť o život. Ochorenia kože, poškodenia pľúc, bolesti hlavy, kĺbov alebo únava. Nie je toho málo.

škareda pleseň na stene
Zdroj: needpix.com

Prečo vlastne plesne na stene vznikajú?

Vznik plesní podmieňuje množstvo faktorov. Jedným z najčastejších je práve nadmerná vlhkosť priestorov, ktorú môže spôsobiť aj nevinné sušenie prádla. Pokiaľ vás tento problém trápi opakovane, môcť za to môžu niektoré z ďalších príčin:

  • nesprávne alebo nedostatočné vetranie priestorov,
  • nesprávny spôsob vykurovania objektu,
  • nesprávna a nevhodná výmena okien,
  • zatekajúce miesta v priestoroch,
  • nedostatočné vysušenie stavieb (čo je častým problémom novostavieb) a mnoho ďalšieho.

Babské rady ako prvá pomoc proti plesniam

  • Ocot – Jedným z najodporúčanejších bojovníkom v boji proti plesniam je práve ocot, ktorý dokáže zneškodniť až 82% plesní a 99% baktérií. Dôležité je však použiť biely destilovaný ocot. Ten prelejte do rozprašovača a následne ním postriekajte pleseň. Nechajte pôsobiť približne jednu hodinu a potom zotrite obyčajnou handričkou navlhčenou v čistej vode.
  • Čajovníkový olej – Dve čajové lyžičky čajovníkového oleja, respektíve tea tree oleja, zmiešajte v 2 – 3 dcl vody, nalejte do rozprašovača a poriadne pretrepte. Vzhľadom na to, že rozpustnosť oleja je ťažká, odporúča sa pridať aj pár kvapiek mydla, ktoré tomu dopomôžu. Túto zmes nastriekajte na miesta, kde sa vyskytuje pleseň a nechajte zaschnúť. V ideálnom prípade zotrite pleseň až po niekoľkých dňoch.
Čajovníkový olej na plesne na stene
Zdroj: pixabay.com
  • Peroxid vodíka – Zmiešajte peroxid vodíka, sódu bikarbónu a ocot v pomere 1:1:1. Opäť použite rozprašovač, zmes aplikujte na pleseň na stene a nechajte pôsobiť 15 minút. Napokon zotrite handrou.
  • Savo proti plesniam – Nie tak úplne babská rada, no stále prostriedok, ktorý možno nájsť vo väčšine domácností. Savo proti plesniam nastriekajte rovnomerne zo vzdialenosti 10-15 centimetrov, pričom si dajte pozor, aby ste povrch príliš nenavlhčili. Pôsobiť nechajte 15-20 minút, no miestnosť je vhodné v tomto čase úplne opustiť. Ošetrené miesto následne opláchnite vodou alebo môžete prípravok nechať zaschnúť. Dôležité však je pred samotnou aplikáciou vyskúšať prípravok na menšej ploche, aby ste videli reakciu povrchu.

Keď babské rady nepomôžu

Odstránenie plesní je bezpochyby niekedy časovo aj finančne náročné. Zvyčajne siahame najprv po babských radách z internetu a snažíme sa využiť prípravky a prostriedky, ktoré máme doma, avšak ani to niekedy nestačí.

Návod ako na odstránenie plesní na stene
Zdroj: farlesk.sk

V tomto prípade je dobré vybrať si radšej expertov  v boji proti plesniam na stene. Tým máme na mysli napríklad protiplesňovú maliarsku farbu Biozor Normál +, ktorá zabezpečuje predovšetkým preventívnu ochranu v boji proti plesniam. Je určená na povrchovú úpravu omietok, stierok, murív, sadrokartónu, ale aj betónu.

Mohlo by vás zaujímať

Ako zariadiť interiér v štýle obľúbeného urbanizmu – pohodlný domov s tehlovými stenami

Interiérové štýly sa v súčasnosti často medzi sebou prelínajú, no na druhej strane poznáme aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.