Ako odnaučiť psa hrýzť?
Máte doma malé šteňa, pred ktorým neunikne žiadna topánka a jeho drobné ihličky sa vám zabodávajú do rúk pri každej hre s ním? Potom iste riešite, ako šteňa odnaučiť hrýzť od všetkého, čo mu príde pod ňufák. Prajete si, aby nepôsobilo čoraz väčšie škody na veciach a malé deti nemuseli utekať pred jeho ostrými zúbkami. Ako teda odnaučiť psa hrýzť?
Prečo pes hryzie?
Väčšina malých šteniat si prejde svojím hryzacim obdobím, keď hryzie všetko a každého. Je to spojené aj s rastom zubov a toto obdobie je pre psov úplne prirodzené.
Niekedy sa stane, že psíkovi zlozvyk hryzenie pretrváva aj do dospelosti. Takýto pes sa môže nudiť, trpieť nedostatkom podnetov alebo úzkosťou a svoj podiel má na tom tiež povaha psa.
Ako odnaučiť šteňa hrýzť?
Keď si prinesiete domov ten malý chlpatý uzlíček, ste z neho unesení, ale zrazu ten malý chlpáč začne ničiť všetky veci v okolí a pri každej hre sa vám do ruky zabodávajú jeho ostré zúbky.
V tej chvíli je potrebné dôsledne nastaviť pravidlá, aby pes spoznal čo sa smie a čo nie.
Šteňa neprestane hrýzť zo dňa na deň a bude treba trpezlivosť a dôslednosť, ale jedného dňa pochopí a hrýzť prestane.
Pri výchove psa nikdy fyzicky netrestajte, ale dávajte mu jasné a dôrazné povely.
Keď pes ničí veci
Ak nájdete rozhryzené topánky alebo rohožku, nemá zmysel trestať psa s topánkou v ruke, pretože si nedokáže spojiť trest za zničenú topánku a bude zmätený, pretože nevie prečo ho trestáte. Je nutné psa pristihnúť pri čine a v tej chvíli konať.
Hlasným a dôrazným povelom (napr. Nesmieš !, pusť! Alebo fuj!) Ho okríkne a vec, ktorú ničí mu vezmite a ponúknite mu na hryzenie jeho hračku.
Majte v zásobe rôzne hryzúce hračky – rôzne loptičky, gumové hračky, hryzené uzly, kosti z byvolej kože alebo vitamínové tyčky.
Týmto spôsobom postupujte vždy, keď uvidíte, že pes niečo ničí. Ak musíte nechať psíka samotného, odstráňte z jeho dosahu všetko čo by mohol zničiť.
Keď vás pes hryzie pri hre
Malé šteňa berie hryzenie ako súčasť hry. Keď sa hrajú šteňatá spoločne a jedno uhryzne viac ako je zdravé, druhé šteňa vypískne a na svoju obranu útočníka tiež silnejšie uhryzne.
Tým sa šteňatá samé učia ovládať silu stisku a spoznávajú čo je ešte dovolené a čo už je príliš.
Keď sa s psíkom hráte vy a on vás uhryzne, treba mu dať jasne najavo, že takto nie. Keď vás uhryzne, je potrebné vydať dôrazný povel alebo zakričať „au“ a hru ukončiť a najlepšie od psíka odísť.
Po pár minútach sa vráťte a skúste sa so psíkom znova hrať. Akonáhle opäť uhryzne, znovu hru prerušte a tým mu dáte najavo, že hryzenie nie je súčasťou hry. Šteňa sa tak časom naučí, že hra bude prebiehať len keď nebude hrýzť.
Pes so sklonmi k agresivite
Problém môže nastať, keď váš pes neprestane hrýzť ani v dospelosti alebo sa postupne z hryzúceho šteňaťa stane agresívny pes.
Niektoré plemená je ťažšie zvládnuť a pokiaľ nie je pán dosť skúsený a neukáže svoju vodcovskú úlohu, môže byť zamiesené na problém, preto si psíka dobre vyberajte.
Pamätajte na to, že váš pes nikdy nesmie ohroziť vaše okolie, či už ostatných ľudí alebo psov. Ak sa u vášho psa začnú prejavovať agresívne sklony, navštívte cvičisko, kde vám pomôžu psa zvládnuť a naučia vás ako s ním komunikovať.
Pes, ktorý raz prejaví sklony na hryzenie, by mal byť na vôdzke vždy, keď vyjdete von a tiež ho nenechávajte samotného s malými deťmi.
Venujte svojmu psiemu miláčikovi dostatočnú starostlivosť a náležitý výcvik, ktorý k starostlivosti o psa patrí rovnako tak ako pravidelné očkovanie a odčervenie, a uvidíte, že sa pes čoskoro hrýzť odnaučí a bude to váš verný kamarát.