Ako si vybrať

Aké vybavenie je potrebné pre výškové práce?

Rôzne manuálne práce často vyžadujú rozličné vybavenie, ktoré sa postará o bezpečnosť toho, kto danú činnosť vykonáva. Výnimkou nie sú ani výškové práce.

Čo je potrebné pre výškove práce
Zdroj obrázka: Autor: noomcpk / Shutterstock.com

Aj pri výškových prácach je potrebná dobrá pracovná prilba

Výškové práce patria k tým druhom prác, ktoré vyžadujú extra kvalitné a bezpečné vybavenie. Niet sa čomu diviť, ide predsa o extrémne rizikovú činnosť. Maximálna zodpovednosť je preto dôležitá nielen pri samotných výškových prácach, ale aj pri výbere vhodného vybavenia.

Medzi hlavné ochranné pracovné pomôcky pre prácu vo výškach patria pracovné prilby. Iste, to sa týka aj mnohých iných činností, ale vzhľadom na mimoriadnu dôležitosť ochrany hlavy je dôležité si túto skutočnosť pripomínať pri každej príležitosti.

Dôležité je však nielen mať nejakú prilbu, ale mať prilbu, ktorá dokonale sadne, čo sa veľkosti týka. Príliš tesná alebo príliš voľná prilba nie je vhodná. A samozrejme, treba ju mať pevne upevnenú, aby sa nezošmykla v prípade pádu predmetu na hlavu.

Špeciálne vybavenie pre výškové práce

Čo sa týka vybavenia špecifického pre náročné výškové práce, základ tvorí bezpečnostný postroj.

Existuje viacero typov bezpečnostných postrojov, ale bez ohľadu na to, po ktorom type siahnete, musí postroj spĺňať tak bezpečnostné požiadavky ako aj tie týkajúce sa komfortu. Predsa len, pri dlhotrvajúcich výškových prácach je dôležité, aby bol bezpečnostný postroj dostatočne komfortný, inak by z práce moc nebolo.

Nasleduje dvojica komponentov, ktoré sa často spájajú a dopĺňajú. Ide o zachytávače a tlmiče pádu.

Čo sa zachytávačov týka ako ich názov napovedá, pád zachytia. Tlmiče naviac dokážu absorbovať nárazovú silu pádu, aby nedošlo k zraneniu padajúcej osoby.

V neposlednom rade sú potrebné kvalitné laná s vysokou nosnosťou a „drobnosti“ ako karabíny a kotvenie. Zlyhanie aj toho najmenšieho prvku výbavy pre výškové práce môže mať katastrofické následky, preto musí byť všetko špičkovej kvality.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button