Úvod / Voľný čas a hobby / Ako upraviť fotografie?

Ako upraviť fotografie?

ako upraviť fotografieNa úpravu fotografií potrebujeme iba vhodný program. Osobne preferujem Zoner Photo Studio, ktorý je jednoduchý a rýchlo sa v ňom užívateľ dokáže zorientovať. Pre amatérskych fotografov nie je kúpa takýchto programov nevyhnutnou nutnosťou. Na internete sa ponúka viacero programov pre úpravu fotiek zadarmo. K základnej úprave fotiek nám bohato postačí aj Microsoft Office Picture Manager, ktorý pravdepodobne budete mať nainštalovaný vo vašom počítači spolu s balíkom Microsoft Office. Ukážeme si základy, na čo sa pri úprave snímok zamerať. Ako upraviť fotografie?

Čo budete potrebovať ak chcete upraviť fotografie:


  • program na úpravu fotografií

Otvorte si Microsoft Office Picture Manager. Kliknite na Štart, vyberte Programy, choďte na Microsoft Office, potom na Nástroje balíka Microsoft Office. Otvorte program. A môžete začať upravovať vaše fotografie.

Upravovanie fotografií s Microsoft Office Picture Manager

upravovanie fotografií cez počítačNajviac vás bude zrejme bude zaujímať položka Obrázok, ktorú nájdete v hornom menu programu. Prvou funkciou je Automaticky opraviť, ktorú neodporúčam príliš používať. Funkcia Farba vám ponúkne nastaviť odtiene a sýtosť farieb.

Ďalším krokom je zrejme úprava kompozície fotografie. Kompozíciou sa detailnejšie zaoberáme v iných článkoch na našom webe. Orezávanie fotografie je v tomto programe jednoduché. Kliknutím na túto položku v menu sa nám snímok zarámuje. Pohybom myši sa nám bude zvýrazňovať orez snímky. Orezom môžeme pohybovať podľa potreby.

Ako odstrániť červené oči na fotografií


Častým nedostatkom fotografií sú červené oči. Aj v toto programe Microsoft Office Picture Manager sa to dá spraviť. Kliknutím na položku v menu Odstrániť červené oči sa spustí funkcia. Potom označíme na snímke červené oči, ktorých sa chceme zbaviť, a klikneme na OK.

ako rýchlo a jednoducho upraviť fotografie na počítačiĎalšou funkciou, ktorú budeme chcieť použiť, je úprava veľkosti fotografie. Klikneme v hornom menu na položku Obrázok, ďalej na položku Zmeniť veľkosť. Vyberieme z ponuky, môžeme využiť preddefinované zmeny veľkosti snímok, podľa percent, prípadne vlastné parametre, ktoré vpíšeme do príslušného políčka. Klikneme opäť na OK.

Na záver kliknite na Súbor, vyberte položku Uložiť ako a upravenú snímku uložte do počítača. Osobne si pre istotu archivujem originály a zvlášť novo upravené fotografie, a to z toho dôvodu, keby som potreboval s originálom neskôr pracovať. Ak dáte iba Uložiť, ukladáte všetky vykonané zmeny do pôvodnej snímky, čím originál znehodnotíte a prídete oň.

Tipy


Čokoľvek na fotografii zmeníte, máte možnosť to zvrátiť, a to kliknutím na Krok späť (modrá šípka v menu nástroje).

Microsoft Office Picture Manager ponúka len základné, avšak najdôležitejšie funkcie pre úpravu fotografie. Ak hľadáte rozšírený program na úpravu fotografií zdarma, odporúčam využiť Gimp. Tento fotografický nástroj je však užívateľsky oveľa náročnejší, ale na druhú stranu ponúka aj oveľa viac možností ako upraviť fotografie.

Ďalšie návody ako upraviť fotografie, napríklad v programe Photo Shop, nájdete tiež na našom webe AkoAPreco.com

Pozrite si aj články:

Ako upraviť fotografie?
4.7 (94.48%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *