Elektronika

Ako batérie zmenili mnohé naše činnosti

Z vecí, ktoré bežne používame, je množstvo takých, ktoré využívajú batérie. Ale nie všetky z nich boli „na baterky“ odjakživa. Až vývoj technológií tieto veci zmenil a spolu s nimi aj to, ako ich používame.

Batérie pre domáce spotrebiče
Zdroj obrázka: Autor: ra2 studio / Stock.adobe.com

Telefonovanie

Zoberte si napríklad telefonovanie. Príchod mobilných telefónov (a to ešte zďaleka nehovoríme o smartfónoch) a „odstrihnutie“ sa od telefónnych káblov, to bola hotová revolúcia, čo sa týka možností kontaktovania sa na diaľku.

A spomenuté smartfóny spolu s internetom a sociálnymi sieťami túto revolúciu (aspoň zatiaľ) zavŕšili. Iste, v súvislosti s mobilnými telefónmi v prvom rade nešlo ani tak o fungovanie na batériu, ako o telefonovanie „bez káblov“, ale bez batérií by mobilné telefóny nemohli existovať.

Domáce majstrovanie

Dajme si teraz jeden príklad, ktorý bude čisto o zmenách, ktoré priniesli batérie. Ide o rôznorodé akumulátorové náradie. Batérie tu môžu nahrádzať „pohon“ našich rúk, napríklad v prípade aku skrutkovačov alebo prinášať väčšiu flexibilitu vďaka absencii kábla, ako napríklad praktické aku vŕtačky. V oboch prípadoch ide o značné vylepšenie, ktoré batérie do sveta náradia priniesli.

Vysávanie

A čo bežné domáce práce, napríklad vysávanie? Nielenže tu máme stále výkonnejšie tyčové akumulátorové vysávače, ktoré robia vysávanie oveľa komfortnejším, ale zároveň nám tu tiež prebieha určitá „revolúcia“, čo sa týka samotného vysávania. Áno, na mysli máme robotické vysávače, ktoré by tiež nemohli existovať bez batérií a ktoré sa pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti stanú bežnou súčasťou domácností, keďže už dnes nie je vlastnenie robotického vysávača ničím zváštnym.

Zatiaľ čo tyčový Miele vysávač vám uľahčí vysávanie, tak dobrý robotický vysávač vás dokáže tejto činnosti zbaviť potenciálne aj na niekoľko týždňov. Samozrejme, závisí to aj od konkrétneho interiéru a rozloženia nábytku v ňom, ale niekedy stačia menšie zmeny v domácnosti a robotický vysávač dokáže fungovať oveľa efektívnejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button