Právo

Ako na podielové spoluvlastníctvo?

Ako na podielové spoluvlastníctvoJe bežné, že nejaká vec (ako najlepší príklad je možné uviesť nehnuteľnosť) môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Tento prípad, kedy k jednej, nerozdelenej veci má vlastnícke právo viac osôb prináša určité úskalia a sporné otázky, na ktoré určite nie je na škodu poznať odpoveď. Poďme sa teda na podielové spoluvlastníctvo v tomto článku pozrieť.

Ako na podielové spoluvlastníctvo krok po kroku

Najskôr si povedzme, čo to podielové spoluvlastníctvo vlastne je. Ide o spoluvlastníctvo s ideálnym podielom, to znamená, že ako spoluvlastníkovy vám nepatrí žiadna konkrétna časť veci, váš podiel je ideálny, nie reálny.

Podiel teda vyjadruje mieru do akej sa spoločník môže podieľať na právach a povinnostiach vyplývajúcich z vlastníctva veci. (Náš právny poriadok poznal aj spoluvlastníctva bezpodielové, dnes by sme ich však už v hľadali márne – môžeme ale povedať, že bolo nahradené spoločným majetkom manželov)

Veľkosť podielu je dôležitá

spoluvlastníctvoVeľkosť podielu je tiež dôležitá pri rozhodovaní o hospodárení s vecou, ​​pretože o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. (4 spoluvlastníci domu rozhodujú o natretí domu na modro, každý má ideálny podiel ¼ – 3 sú pre, 1 nesúhlasí – bol prehlasovaný a dom teda zmení farbu).

Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa nedosiahne dohoda, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Občiansky zákonník upresňuje, že ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd. (V našom prípade prehlasovaného spoluvlastníka domu by so žalobou pravdepodobne neuspel, pretože o zmene farby sa nedá hovoriť ako o dôležitej zmene veci.)

Prevod spoluvlastníckeho podielu

zmluva

Pri prevode spoluvlastníckeho podielu majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože najmä z týchto dôvodov vzniká veľa sporov.

Ak teda chce spoluvlastník predať svoj vlastnícky podiel niekomu inému ako blízkej osobe, musí ho najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom!

Dohoda a vzájomné vysporiadanie

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní. Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Súd sa najskôr pokúsi reálne danú vec rozdeliť, ak to nebude možné prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom. Ak ani toto nebude možné, súd nariadi predaj veci a výťažok rozdelí podľa podielov.

Tip ako na podielové spoluvlastníctvo

Prečítajte si o podielovom spoluvlastníctve priamo v Občianskom zákonníku. Je to jednoduché, nezaberie to ani pár minút a vy sa vďaka tomu dozviete viac informácií ako niekde inde na internete.

Upozornenie

Tento článok slúži len na informatívne účely.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button