Záhrada

Ako zazimovať záhradný nábytok? Je to vôbec potrebné?

S koncom letnej sezóny prichádza čas, kedy je potrebné pripraviť záhradný nábytok na zimu. Ako zazimovať nábytok z dreva, ratanu alebo kovu, aby bol na jar v čo najlepšej kondícií? A potrebuje vôbec záhradná sedacia súprava zazimovanie?

Návod ako zazimovať záhradný nábytok
Zdroj obrázku: jertam2020 / Shutterstock.com

Zazimovanie dreveného nábytku

Drevený záhradný nábytok je asi najnáročnejší na starostlivosť, aj keď má nepochybne množstvo výhod. Drevo neustále pracuje, reaguje na zmeny teploty a vlhkosti. Najmenej starostí budete mať s kvalitným tvrdým drevom.

Začnite tým, že nábytok očistíte vlhkou handričkou. Pri čistení si všímajte, či drevo nie je poškodené alebo sa na ňom neobjavila pleseň. Odreté miesta je potrebné prebrúsiť, plesnivé miesta očistite špeciálnym prípravkom na drevo. Nábytok opláchnite a nechajte ho uschnúť.

Potom je potrebné aplikovať impregnačný náter, olejový náter alebo farbu. Keď náter zaschne, záhradný nábytok zakryte plachtou a premiestnite ho pod strechu, do pivnicealebo záhradného domčeka, aby nebol zbytočne vystavovaný vplyvom počasia.

Ak použijete plachtu, malo by ísť buď o špeciálnu prikrývku na nábytok alebo plachtu z priedušného materiálu. Pod igelitom by drevený záhradný nábytok mohol začať plesnivieť.

Ako pripraviť na zimu nábytok z ratanu

Pri ratane záleží na tom, či je záhradná sedacia súprava z umelého alebo prírodného ratanu. Od materiálu sa odvíja aj starostlivosť o nábytok.

Prírodný ratan je citlivejší na vplyvy počasia ako ten umelý. Pravidelne ho treba ošetrovať olejom a pred zimou ho zbaviť nečistôt. plet môžete povysávať a prípadne utrieť vlhkou handričkou. Počas zimy potrebuje záhradný nábytok z prírodného ratanu suché miesto s plusovými teplotami, teda ideálne pivnicu, garáž alebo záhradný domček.

Ratan je citlivý na vlhkosť, takže vo vlhkom prostredí by mohol napučať a štiepiť sa. Ak ho musíte prezimovať vonku, určite ho zakryte plachtou a pri plusových teplotách občas odkryte, aby sa mohol nadýchnuť.

S umelým ratanom je to o niečo jednoduchšie, pretože odoláva aj mrazom. V každom prípade by ste mali nábytok pred uložením na zimný spánok očistiť, ideálne vlhkou handričkou. Po vysušení nábytku ho stačí zakryť plachtou a uskladniť na suchom mieste. Môže byť aj pod prístreškom alebo pod holým nebom, ale ideálne na spevnenej betónovej ploche a nie na tráve alebo zemine.

Je potrebné zazimovať aj kovový nábytok?

Hliníkový a kovový nábytok je najodolnejší a týka sa to aj vplyvov počasia. V tomto prípade stačí skontrolovať spoje a prípadne ošetriť skorodované miesta. Inak kovový záhradný nábytok umyte vlhkou handričkou a môžete použiť aj náter proti korózii.

Ak máte montovaný nábytok nemal by zostať vonku bez ochrany. Buď ho zakryte plachtou alebo mu nájdite chladnejšie miesto. Liatinový nábytok bez spojov môžete pokojne nechať vonku, pretože odolá aj mrazivému a vlhkému počasiu. Ak kovový nábytok bez spojov ošetríte náterom proti korózii a zakryjete plachtou, nebude to chyba, ale nie je to nevyhnutné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button