Ako liečiť

Ako sa vyvarovať kliešťovej encefalitíde? Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

kliešťovej encefalitídeKliešťová encefalitída je veľmi závažným infekčným ochorení mozgu a mozgových blán. Je spôsobená uhryznutím kliešťa, respektíve vírusom, ktorý sa týmto spôsobom dostane do vášho organizmu. Pred kliešťovou encefalitídou sa treba rozhodne mať na pozore. Ako sa vyvarovať kliešťovej encefalitíde? Pomôže očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Obsah článku:

  • Príznaky kliešťovej encefalitídy
  • Prevencia
  • Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde
  • Aké budú náklady

Príznaky kliešťovej encefalitídy

Prvé príznaky sa prejavujú asi týždeň po uhryznutí, a to priebehom, ktorý pripomína chrípku. Bolí vás hlava, máte zvýšenú telesnú teplotu, je vám nevoľno, bolia vás svaly a kĺby.

Druhá fáza, ktorá nasleduje, je už oveľa nepríjemnejšie. Bolesti hlavy, ktoré po prvej fáze ustupujú, sa oväť vracajú a s oveľa väčšou intenzitou. Pridávajú sa vysoké horúčky, tuhnutie svalstva v oblasti šije.

Ďalšími príznakmi kliešťovej encefalitídy sú:

  • bolesť hlavyzávraty
  • tras svalov
  • dezorientácia v priestore

Druhá fáza trvá obvykle po dobu dvoch až troch týždňov.

Zhruba u jednej štvrtiny ľudí, u ktorých sa encefalitída prejaví, zostávajú trvalé následky. Tie sa môžu prejaviť v podobe obrny, trvalých bolestiach hlavy, prípadne aj depresiami. Vo výnimočných prípadoch choroba končieva aj smrťou.

Prevencia

Aby ste sa vyvarovali chorobe zvanej kliešťová encefalitída, je dôležité vykonať preventívne opatrenia. Vo voľnej prírode noste dlhé oblečenie, ktorá zamedzí kliešťovi prístupu k vašej pokožke. Okrem toho používajte tiež ochranné prostriedky – repelenty a insekticídy.

Okrem toho je potrebné vedieť, ako správne vytiahnuť kliešťa.

Zďaleka najúčinnejšou prevenciou je ale očkovanie.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Koho očkovať?

Očkovanie je vhodné vykonávať už u malých detí, ktoré dosiahli vek 1 roka. Okrem toho možno samozrejme očkovať aj dospelé osoby a seniorov.

Doporučované je hlavne tam, kde je veľký výskyt kliešťov. V tuzemsku sa jedná hlavne o oblasť stredného a východného Slovenska.

Kedy očkovať?

kliešť v prírodeOčkovanie sa vykonáva po celý rok. Lekári a odborníci ale odporúčajú pristúpiť k očkovaniu najlepšie v zime, aby sa v tele stihla vytvoriť dostatočná ochrana.

Treba počítať s tým, že očkovanie prebieha v niekoľkých fázach. Prvé dve dávky vakcíny sú účinné po dobu cca 12 mesiacov.

Druhá dávka sa pritom aplikuje do 3 mesiacov od prvej, tretej potom nasleduje do 1 roka od podania druhej dávky.

Kompletné preočkovanie by ste potom mali podstúpiť asi po 3 rokoch.

Aké budú náklady na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Očkovanie síce nie je lacnou záležitosťou, ale uvedomte si, že ide predovšetkým o vaše zdravie. Jedna dávka vakcíny proti kliešťovej encefalitíde stojí okolo 20 eur. Celková cena sa však dá znížiť vďaka príspevku od zdravotných poisťovní.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button