Ako liečiť

Ako bezpečne vytiahnuť prisatého kliešťa a aké sú príznaky nákazy?

ako vytiahnuť kliešťaPrisatý kliešť môže narobiť veľa neplechy. Situácii, kedy sa vám kliešť prisaje na kožu, sa nemôžete stopercentne vyhnúť, ani keď budete používať najkvalitnejšie repelenty. Ako bezpečne vytiahnuť prisatého kliešťa a aké sú príznaky nákazy?

V článku sa dočítate:

  • Dezinfekcia
  • Vytiahnutie kliešťa
  • Kývanie
  • Záverečná dezinfekcia
  • Likvidácia kliešťa
  • Aké sú príznaky nákazy?

Postup ako vytiahnuť kliešťa

Kliešťa je potreba vytiahnuť ihneď po tom, čo ho na pokožke objavíte. Predovšetkým je nutné sa ihneď po príchode z lesa dôkladne prezrieť po celom tele, či nejakého kliešťa objavíte. Keď áno, použite nasledujúci postup.

Kompletná sada na vybratie kliešťa stojí asi 9€ a dá sa ľahko zakúpite online.

Dezinfekcia

Na miesto, kde ste objavili kliešťa, použite dezinfekciu, ktorá obsahuje alkohol. Klasicky doma nájdete potrebnú kolínsku vodu a pod.

Rozhodne kliešťa nenatierajte mastnými krémami . V tomto prípade totiž môže kliešť vylúčiť do tela škodlivé látky, ktoré by potom mohli spôsobiť boreliózu či iné závažné ochorenia.

Vytiahnutie

Na vytiahnutie kliešťa použite pinzetu s tupým okrajom. Ideálne by mala byť plastová, radšej nepoužívajte klasickú kovovú pinzetu určenú na trhanie obočia.

Pinzetu vezmite tak aby ste ju držali čo najbližšie ku koži. Použite aj ochranné rukavice, aby nemohlo dôjsť k infikovaniu.

Kývanie

Kliešťa vyťahujte tak, že s ním budete pomocou pinzety kývať zo strany na stranu a ľahko vyťahovať. Je nutné postupovať opatrne tak, aby nedošlo k prasknutiu či rozdrveniu kliešťa.

Záverečná dezinfekcia

Po vytiahnutí kliešťa ranku ošetrite dezinfekciou najlepšie špeciálnou dezinfekciou proti kliešťom, aby ste zlikvidovali prípadné zvyšky parazita.

Likvidácia kliešťa

Kliešťa po odstránení ihneď zlikvidujte. Najlepším spôsobom je zabalenie do toaletného papiera a spláchnutie v toalete. Kliešťa nespaľujte ani nehádžte do odpadkového koša.

Prevencia

Proti kliešťom sa chráňte tak, že si do prírody oblečiete dlhé nohavice, tričká s dlhými rukávmi. Tým znemožníte jeho prisatie na obnaženú pokožku.

Taktiež je dobré používať repelenty, ktoré kliešte odpudí. Vrelo doporučované je tiež pravidelné očkovanie.

Výborný prostriedok ochrany organizmu po prisatí kliešťa je Ajurvédsky čaj, ktorý priaznivo ovplyvňuje funkcie imunitného systému, detoxikuje organizmus a prispieva k zmierneniu vzniku červených škvŕn na pokožke po prisatí kliešťa.

Aké sú príznaky nákazy kliešťom?

Kliešťový test

Najistejšou cestou ako určiť, či mal kliešť v sebe nákazu alebo nie, je použitie kliešťového testu. Ten vyjde na necelých 11€ a pomôže vám s istotou odhaliť, či bol kliešť nakazený lymskou boreliózou alebo nie. Včasným zistením, či bol kliešť nakazený alebo nie predídete závažným problémom.

Počas 10 minút rozpoznáte, či kliešť v sebe nesie pôvodcu boreliózy a či stojíte pred rizikom nakazenia. Test je včasným varovným systémom, ktorý napomôže citlivo a včas rozpoznať príznaky.

Ako sa prejavujú príznaky choroby?

Ak sa vám niekoľko dní po odstránení kliešťa robí nevoľno, môžete byť nakazení.

Prvotné príznaky kliešťovej encefalitídy sa sprvu javí ako bežná chrípkaBolí vás hlava a kĺby, je vám zle od žalúdka.

Niekedy môže choroba odznieť, väčšinou sa však po niekoľkých dňoch prejaví vo väčšej intenzite. Vždy je dobré hneď pri prvých príznakoch navštíviť lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia.

Okrem encefalitídy môže kliešť spôsobiť tiež boreliózu. V tomto prípade je typickým príznakom začervenanie pokožky v mieste, kde bol kliešť uchytený.

Škvrna môže nakoniec dosiahnuť aj niekoľko centimetrového kolieska. Sprevádzaná môže byť tiež zhoršeným videním, tikami či pálením a svrbením pokožky.

Čo je potrebné k vytiahnutiu kliešťa?

  • Pinzeta
  • Dezinfekcia s obsahom alkoholu

Ako dlho vytiahnutie potrvá?

Kliešťa vytiahnete behom piatich minút. Dôležité je pred odstránením pokožku dezinfikovať.

Aké budú náklady na vytiahnutie?

Kompletná sada na vybratie kliešťa vrátane dezinfekčných prostriedkov stojí cca 9 €. Test na prítomnosť kliešťovej nákazy kúpite za približne 11€ .

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button