Práca a vzdelanie

Ako sa vyhnúť chybám v životopise?

životopis a časté chybyŽivotopis vytvorí pri výberovom konaní prvý dojem, ktorý je tým najdôležitejším a preto by ste sa mali za každú cenu vyhnúť chybám v životopise. Vďaka chybne napísanému životopisu totiž často ani nebudete mať možnosť ukázať svoje skutočné kvality. Najmä ak hľadáte prácu vo veľkom meste, kde na jedno miesto čaká naozaj veľké množstvo uchádzačov, potrebujete mať životopis úplne dokonalý. Pozrite sa teda ako sa vyhnúť desiatim najčastejším chybám, ktoré možno znemožňujú nájsť zamestnanie aj Vám.

Prvé pravidlo ako sa vyhnúť chybám v životopise

Pomenujte súbor svojím menom – Mnoho personalistov si zaslané životopisy sťahuje do počítača, kde ich následne prechádza a triedi. Ak pomenujete životopis názvami ako „CV“, „môj-životopis“ a pod., môže sa stať, že váš životopis bude vyradený, pretože ho personalista nebude môcť v záplave ostatných rýchlo nájsť.

ako sa vyhnúť chybám v životopiseŽivotopis vždy posielajte vo formáte PDF – Nie je nič horšie, ako rozhádzaný nečitateľný životopis.

Taký je vždy okamžite vyradený. Hoci nekompatibilita softvérov nie je Vaša vina, je na Vás, aby ste zabezpečili správne zobrazenie životopisu.

Splňte podmienky inzerátu – čítajte riadne inzerát, na ktorý odpovedáte. Niekedy totiž zamestnávateľ zadáva do inzerátu aj špeciálne podmienky pre zaslanie životopisu.

Môže sa jednať o vyplnenie čísla inzerátov do predmetu, odpoveď prostredníctvom pracovného portálu a nie súkromného emailu, zaslanie referencií či ukážok prác a pod. Ak tieto podmienky nesplníte, opäť budete automaticky z výberového konania vyradení. Hoci sa to zdá ako samozrejmosť, na tejto chybe vypadne až 20% uchádzačov.

Ak nemusíte, nepridávajte fotografiu – Mnoho ľudí si myslí, že fotografiu životopis vylepší a dodajú mu na dôveryhodnosti.

Opak je ale pravdou. Fotografia je to prvé, čo na životopisu zaujme, a či chcete alebo nie, prvý dojem bude stáť nielen na Vašich schopnostiach, ale na Vašom vzhľade. Ak je fotka vyžadovaná (a nešpecifikuje ďalšie požiadavky), vyberajte ju s rozumom. Neprikladajte fotografie z najrôznejších osláv a výletov, a to ani orezané.

Dobre nepôsobí ani fotka z občianskeho preukazu. Najlepšie je si nechať fotografiu na životopis urobiť profesionálom, mierne sa na fotografiu usmievať a mať na nej slušné oblečenie.

Vyhnúť chybám v životopise sa vyhnete aj samotnou úpravou

vyhnúť sa chybám v životopise bezproblémovoVoľte bežné úpravy a fonty – Je dobré, keď životopis zaujme, nemal by ale byť prehliadkou písiem, farieb a štýlov úprav. Voľte vždy jednotný štýl životopisu, bežné fonty písiem (Times New Roman, Arial, Calibri, …) a zabudnite na prílišné zvýrazňovanie a podčiarkovanie.

To všetko pôsobí veľmi odstrašujúco a neprehľadným dojmom. Ak nemáte príliš estetického citu, neváhajte využiť nástroje, ktoré životopis vytvoria za Vás.

Píšte životopis bez gramatických chýb – Aj na pozíciu, ktorá sa netýka práve písania textov, by ste mali mať životopis pripravený bez gramatických chýb a preklepov.

Ak si nie ste svojimi znalosťami istí, nechajte si životopis prekontrolovať od svojich blízkych.

Vyhnúť chybám v životopise sa môžete aj vďaka úprave podľa pozície – nerozosielajte jeden neutrálny životopis so všetkým, čo viete, ale snažte sa upraviť ho vždy podľa aktuálnej pozície, o ktorú sa uchádzate.

Vďaka tomu môžete vždy zdôrazniť, to čo by zamestnávateľa mohlo zaujímať, a zároveň ho nezahlcovať nepotrebnými informáciami. Tým si navyše môžete pomôcť aj vo vyvarovaní sa predchádzajúcemu bodu o dĺžke životopisu. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pracovný pohovor.

Poslednou radou ako sa vyhnúť chybám v životopise je „jasnosť“

Zbytočne životopis nepredlžujte – Je známe, že životopis by mal mať maximálny rozsah dve strany A4 (bez požadovaných príloh). Ak máte dlhšie, zvážte odobratie niektorých informácií, životopisy s viacerými stranami totiž ani personalisti nechcú čítať a vyraďujú, pretože na pozíciu majú ďalších nespočet kandidátov.

Neklamte a nezveličujte svoje schopnosti – Lož má krátke nohy a pri pohovore sa na ňu pravdepodobne rovnako príde. Personalisti totiž majú práve s klamaním v životopisoch už bohaté skúsenosti. A ak náhodou lož neodhalia, uvidíte, že budete sami ľutovať, až do práce náhodou nastúpite a nebudete na ňu stačiť, že ste klamali o svojich schopnostiach.

Nepodceňujte sa – Na druhej strane je tiež dobré ukázať, to čo naozaj viete. Nezhazujte v životopise sami seba a svoje schopnosti. Má Vás reprezentovať v tom najlepšom možnom svetle, tak ukážte to, čo naozaj viete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button