Ako ošetriť omrzliny?
Pri dlhšom pobyte v mrazivom a vlhkom prostredí dochádza k prechladnutiu tela. Ak nie ste vhodne oblečení a podcenili ste klimatické podmienky, ľahko sa môže stať, že sa vám na končatinách urobia omrzliny. V ľahších prípadoch sa ich dá pomerne ľahko zbaviť. Ako ošetriť omrzliny?
Ak je však telo vystavené extrémne nízkym teplotám, prípadne ste na mraze dlhšiu dobu, môžu mať aj fatálne následky. Vždy je dobré vedieť, ako ošetriť omrzliny a aká je potrebná prevencia na to, aby sa vám na rukách či chodidlách vôbec nevytvorili.
Príznaky omrzlín
Dajú sa rozdeliť na niekoľko stupňov podľa ich závažnosti a fyzických prejavov.
Ak pokožka na prstoch či rukách stráca citlivosť a zbelie, ide o prvé štádium omrzliny. V tomto prípade ešte nejde o nijako závažné ochorenie, je však samozrejme potrebné sa dostať čo najrýchlejšie do tepla.
Počas druhej fázy už pokožka fialovie, je zvyčajne úplne necitlivá. Neskôr sa na nej dokonca objavujú drobné pľuzgiere. Aj táto fáza je však liečiteľná, pokiaľ je liečba zahájená včas a v dostatočnej kvalite a intenzite.
Tretia fáza je logicky najhoršia. V tomto prípade už dochádza priamo ku sčernaniu kože.
Odumieré tkanivo, ktoré sa neprekrvuje. Ak nie sú tieto omrzliny ihneď ošetrené, môže dôjsť až k úplnému odumretiu prstov, kedy je jediným riešením amputácia.
Hlavné príznaky omrzlín
- pocit mravčenia v končatinách
- bolesť
- zníženie citlivosti
- stvrdnutie pokožky
- tvorba pľuzgierov
- zmena farby kože
Ako predísť omrzlinám?
Na omrzliny platí ako najlepšia prevencia vhodné oblečenie. Ak vonku vládnu nízke teploty, je nutné sa podľa toho tiež riadne obliecť.
Omrzliny sa najčastejšie tvoria na končatinách. Preto nezabudnite na kvalitnú obuv, teplé ponožky, rukavice a tiež čiapku alebo aj šál.
Prevencia spočíva aj v použití krémov a mastí, ktoré obsahujú tuk. Tie dokážu zmierniť vplyv pôsobeniu vetra a mrazu.
Ako liečiť omrzliny?
Predovšetkým je potrebné povedať, že ak máte skutočne vážne omrzliny, nevystačíte si s tým, že sa schováte pod perinu a budete dúfať, že všetko bude za chvíľu v poriadku.
Omrzliny nezriedka končia amputáciami, poznajú to predovšetkým horolezci, ktorí sa pohybujú vo vysokých nadmorských výškach v extrémnych klimatických podmienkach.
V prípade, že máte značne omrznuté časti tela, vyhľadajte lekársku starostlivosť.
Pri menších omrzlinách si však môžete poradiť sami:
- ihneď sa uchýľte do tepla, avšak nie do miestnosti, ktorá je doslova rozžeravená. Rozhodne sa vyvarujte otvoreného ohňa a sálavého tepla
- zložte si všetko oblečenie a zabaľte sa do teplej deky,
- postihnuté miesta namáčajte do vody. Avšak pozor – voda nesmie byť horúca. Ideálna je teplota zhruba okolo 40 stupňov Celzia
- omrznutú časť pokožky oviažte ovínadlom
- postupne začnite hýbať končatinami, aby sa začali prekrvovať. Ak sa navracia farba, je to dobré znamenie.
Čo je potrebné na ošetrenie omrzlín:
- teplé prostredie
- teplá voda (vlažná)
- ovínadlo
Ako dlho ošetrovanie potrvá?
Drobné omrzliny možno vyliečiť pomerne rýchlo, v priebehu niekoľkých desiatok minút. Vo zvlášť závažných prípadoch, keď je nutná hospitalizácia v nemocnici a aplikácie špeciálnych fyziologických roztokov, môže liečba omrzlín zabrať mnohonásobne viac času.